Kál Károly saját bevallása szerint a rendszerváltás előtt "a BM kémelhárítási szakszolgálatának hivatásos állományában" szolgálta és védte a pártállamot. (Vajon ez hol lehetett: a III/II.-es vagy a III/III.-as csoportfőnökségen?) A rendszerváltás után, 1994-1998 között az MSZP önkormányzati képviselőjeként politizált Csepelen. 2002 után civil szervezeteket képviselt, majd 2006-ban - miután Eörsy Mátyással közösen leváltották a Demszky Gáborral és a helyi MSZP-vel is többször ellentétbe került pártelnököt - ő vette át a helyi liberálisok irányítását. Ez után, másodmagával lett önkormányzati képviselő. A kétfős, magát ellenzékinek mondó "frakcióban" Kál Károly a pénzügyi és bizottság tagja, a tulajdonosi bizottság elnöke, a másik képviselő pedig környezetvédelmi tanácsnok lett. Ilyen pozícióhalmozás még a csepeli MSZP frakcióban sincs! Ha a Kál Károly cégéhez jutó közpénz mennyiségét is megnézzük, talán nem csoda, hogy az SZDSZ "ellenzékiként" folyamatosan a Fideszt bírálja, és az MSZP-t támogatja az önkormányzat testületi ülésein.
Kál Károly cége az elmúlt hetekben azzal híresült el, hogy kiderült: havi 366 ezer forintért ő "ellenőrzi" a Csepelen található 1200 tonna rendkívül mérgező galvániszapot is. Orosz Ferenc MSZP-s alpolgármester szerint ezt a tevékenységet május 11. óta végzi a cég. Ez alatt az idő alatt azonban az egyik galvániszap-telepet ismeretlenek felgyújtották, a másikon pedig folyamatosan nő a veszélyes hulladék mennyisége, miközben az azt ellenőrző cég embereit még senki sem látta.
A csepeli Fidesz-KDNP frakció az önkormányzati képviselők jogállásáról szóló törvény szellemével ellentétesnek és erkölcsileg elfogadhatatlannak tartja, hogy képviselők cégei több tízmillió forint közpénzt kapjanak különböző feladatok elvégzésére, és így közvetve, akár érdekeltté is válhassanak a galvániszap tárolásában.
Ezért frakciónk Kál Károly ügyében összeférhetetlenségi eljárást kezdeményez az önkormányzat szakbizottságánál. Továbbá azt kérjük Tóth Mihály polgármestertől, hogy az "üvegzseb-törvénynek" megfelelően állítson össze, és tegyen közzé pontos és átlátható kimutatást arról, milyen szerződéseket kötött, és milyen kifizetéseket bonyolított le közpénzből Kál Károly cégeivel. Felkérjük Csepel polgármesterét, hogy a nyilvánosság előtt magyarázza meg, miért pont egy képviselő, jelesül Kál Károly cégével kellett megkötni ezeket a szerződéséket? Mi az a plusz, amit Kál Károly vállalkozása nyújtani tud a csepeli önkormányzatnak?
Minden csepeli állampolgárnak joga van tudni és ellenőrizni, hogy az általa választott önkormányzat mire és hogyan költi el az adóforintjait. Ez a megalkuvás nélküli demokrácia egyik alapköve.
Németh Szilárd
Frakcióvezető
fidesz.hu