A lakossági fórumra érkezők csomagjait rendőrök vizsgálták át a tőketerebesi polgármesteri hivatal bejáratánál. Fél órával a fórum kezdete előtt már zsúfolásig megtelt a hivatal nagyterme. A legtöbben tiltakozásukat szerették volna kifejezni a Sátoraljaújhelytől körülbelül 20 kilométerre tervezett széntüzelésű hőerőmű megépítése miatt. A beruházók és a település vezetőinek felszólalásait többször is füttyszó és hangos kiabálás szakította félbe.
A környezetvédelmi hatástanulmány elkészítésével megbízott cég képviselője szerint a lakóknak nem kell tartaniuk semmiféle környezetszennyezéstől. A tervezett erőmű mindenben megfelel az európai uniós előírásoknak. Felszólalását a lakosok "Nem akarjuk" skandálással szakították félbe.
A város határában lévő-a korábbi cukorgyárnak a helyére tervezik- a széntüzelésű hőerőművet. A környezetvédők szerint a 163 méter magas kéményekből évente 4 millió tonna szennyezőanyag jutna a levegőbe. Ráadásul az uralkodó szélirány miatt ennek nagy része Magyarországon csapódna le. A magyar Tokaj-hegyalját is károsíthatják az erőmű által kibocsátott káros anyagok - nyilatkozta a Független Hírügynökségnek Jozef Koso környezetvédő. Mivel ez a terület a világörökség része, meg kellene védenünk.
Tokaj-hegyalján is nagy a felháborodás. Sátoraljaújhely polgármestere 7 szervezettől és hivataltól kért segítséget az ügyben. Szerinte nemzetközi egyeztetéseknek kellene megelőzniük a 38 milliárd koronás, vagyis csaknem 300 milliárd forintos beruházást. Dalkó Dénes, Sátoraljaújhely alpolgármestere szerint a magyar környezetvédelmi tárcának lesz beleszólása abba, hogy a határhoz ilyen közel egy nagy beruházás megtörténhet-e avagy sem.
A széntüzelésű hőerőmű építését jövőre szeretné elkezdeni a beruházó. Az első próbaüzem 2011-ben lenne a tervek szerint. Az építkezés alatt 1500 embernek adnának munkát, az erőműben pedig 350 ember foglalkoztatását biztosítanák. A szlovákiai Tőketerebes önkormányzata július 10-én dönt a beruházás sorsáról. A testület azonban már tavaly májusban írásos beleegyezését adta ahhoz, hogy az erőmű megépülhet a város északkeleti részén.
A Szlovákiában tervezett széntüzelésű hőerőmű engedélyezési eljárásában Magyarország is részt kíván venni, amennyiben a határ közeli létesítmény környezetvédelmi kockázatokat jelent - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) az MTI-vel szerdán.
hirtv.hu, MTI - fidesz.hu