A partnerség céljaként jelölték meg az európai integrációs tömb és Dél-Amerika legnagyobb gazdasága közötti együttműködés fokozását olyan területeken, mint a kereskedelem, a megújuló energiaforrások, valamint a szegénység elleni küzdelem. Az EU olyan országokkal létesített már stratégiai partnerséget, mint az Egyesült Államok, Kanada, Oroszország, India és Kína.
A meghívás a portugál elnökség félévének első csúcstalálkozóján született. Luis Inácio Lula da Silva brazil államfő "egy történelmi kapcsolat felélesztéseként" értékelte a kezdeményezést. A stratégiai partnerség közvetlen célkitűzéseként jelölték meg az öt latin-amerikai országot tömörítő Mercosur csoport és az EU közötti, 2004-ben elakadt kereskedelmi tárgyalások folytatását. A Mercosurral való tárgyalások eredményre jutását akadályozza, hogy a Kereskedelmi Világszervezetben Brazília - a Mercosur legbefolyásosabb tagja - és az Európai Unió egymással ellentétes álláspontokat képvisel a mezőgazdasági piacnyitás kérdésében. Brazília és India mezőgazdasági piacnyitást követelnek, miközben az ipari országok a fejlődőktől azt várják, hogy csökkenjenek az ipari termékek vámjai és a szolgáltatási ágazatokat nyissák meg.
A partnerséggel - mint Lula elnök és José Sócrates portugál miniszterelnök közös nyilatkozatában fogalmazott - szeretnék "újraéleszteni a reményt" a WTO tárgyalási fordulójának sikerét illetően. A közeledés segíthet abban - írták - , hogy feloldjanak "bármely fennálló nézeteltérést". Illetékesek azonban úgy nyilatkoztak: nem tudni, hivatalosan mikor jöhet létre a megállapodás a stratégiai partnerségről. Megfigyelők szerint ez arra is utalhat, hogy a WTO-beli különbségek akár meg is hiúsíthatják a partnerséget.
Az EU és Brazília 1992-ben egy korlátozott kétoldalú együttműködésről kötött szerződést. Az unió Brazília fő kereskedelmi partnere, Brazília pedig az EU első számú partnere a latin-amerikai országok között, világviszonylatban pedig a tizenegyedik.
MTI - fidesz.hu