A balatoni régió stratégiai fontosságú cégének tartott társaság 51 százaléka 2001-ben került huszonkettő, kikötővel rendelkező önkormányzat tulajdonába térítésmentesen, 1,2 milliárd forintos tőkeemelés feltételével. Az önkormányzatok az elmúlt három évben folyamatosan jelezték további tulajdoni igényüket. Az ezzel kapcsolatos tárgyalások a közelmúltban felgyorsultak, miután napvilágot látott, hogy az ÁPV Zrt. nyilvános pályázaton kívánja értékesíteni a BaHa állami részvényhányadát.
Veres János pénzügyminiszter május végén, egy parlamenti interpellációra reagálva azt nyilatkozta, nem látja akadályát, hogy a hajózási cég közhasznú, közcélú üzletágait (ilyen például a személyszállítás) megkaphassák térítésmentesen az önkormányzatok. A nyereséges vitorláskikötői üzletágat azonban értékesíteni kívánják, melynek során elővásárlási joga lesz a tulajdonos településeknek.
Balázs Árpád elmondta, hogy a szövetség szerdai rendkívüli ülésén az önkormányzatok deklarálták, hogy egységesen tartják magukat a korábban vállalt szindikátusi szerződéshez, vagyis még 17 évig megbonthatatlannak és eladhatatlannak tekintik a BaHa tulajdonukba került részvénycsomagját. Hozzátette: üdvözölték a pénzügyminiszter korábbi ígéretével megegyező állásfoglalását, bízva annak gyors és hatékony megvalósulásában. Ehhez szeretnék minél előbb tisztázni a közfeladatok ellátáshoz szükséges vagyonrész térítésmentes átadásának feltételeit, továbbá, hogy ez mekkora részvényhányadot érint. A BaHa meghirdetésre kerülő részeivel kapcsolatban a szövetség vezetője azt mondta, az önkormányzatok többsége gazdasági nehézségei miatt nem tud majd élni az elővásárlási jogával.
A Balatoni Hajózási Zrt.-nek 24 motoros hajója, négy kompja és egy nagy vitorlása van. A 22 balatoni személyhajó kikötő közül 10 nagyvitorlás-kikötőként is üzemel. A 336 főt foglalkoztató társaság tavaly 1,8 milliárd forint árbevételt ért el, 8,5 százalékkal többet az előző évinél és 2,9 százalékkal többet a tervezettnél. Az üzemi szintű nyereség 97 millió forint volt, szemben az előző évi 74,4 millió forinttal. Az adózás előtti nyereség elérte a 60 millió forintot, ami a tervszámot 243 százalékkal, a bázist 51,1 százalékkal haladta meg. Az öt évre szóló megállapodás alapján az ötödik, a 2006. évi profitból sem fizetett osztalékot a cég. A 3,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű Balatoni Hajózási Zrt. saját tőkéje a múlt év végén 4,1 milliárd forintot tett ki.
MTI - fidesz.hu