- Mit szólnak a koalíciós megállapodásban vázolt több-biztosítós modellhez?
- Szerintünk megvalósíthatatlan ez a világon példa nélküli struktúra, amely csak a politikai viták miatt alakult ki, nem pedig szakmai háttérre és konkrét adatokra épül. Félő, hogy az utolsó nagy közpénzalap megosztása a tét. Itt nem a betegekért folyik a vita. Nem lesz fejlődés, egyre kevesebb pénz jut mindenre. Nem a pazarlás miatt, ilyen orvosi bérek mellett nem lehet szó pazarlásról.
- Ez lehet az oka annak, hogy már nemcsak a fiatal, hanem a középkorú orvosok is külföldön vállalnak munkát?
- A szakvizsgázók túlnyomó része el akarja hagyni az országot, de már a több szakvizsgás háziorvosok is, mert nem akarnak hatvanezer forint nyugdíjért itthon maradni. A jelenlegi hazai bérszínvonalhoz képest kiugróan magas, átlag nettó nyolcszázötvenezer forintnak megfelelő külföldi havi fizetés jelentős csábítás. Az anyagi megfontolások mellett szakmai szempontból is jövedelmezőbb más európai országban dolgozni. Míg Svédországban a háziorvosi ellátás keretében egy betegre akár fél óra is jut, addig nálunk ez az idő csupán másfél perc a bonyolult adminisztráció miatt.
- Milyen szakorvosok keresettek külföldön, és hol várják őket?
- A legkeresettebbek Nyugat-Európában a fogorvosok, utánuk következnek a háziorvosok, az aneszteziológusok, a patológusok, a radiológusok és a labororvosok. A célországok között Németország, Svédország, Anglia, Norvégia, Franciaország, Dánia, Hollandia és Spanyolország a mára kialakult sorrend. Az elvándorlás mértékére egyébként jellemző, hogy van olyan megye ma hazánkban, ahol nem volt patológus, és egy nyugdíjas kollégát kellett visszahívni. Hasonló helyzetre lehet számítani az alapellátásban is, ha csak a svédek által meghirdetett ezer háziorvosi állás felét magyarokkal töltik be.
- Milyen feltételek mellett vállalhatnak munkát, milyenek az eddigi tapasztalatok?
- Svédország mindent megtesz a magasan kvalifikált orvosokért, egyebek között fizeti a nyelvtanulást, a képzés alatt kieső munkabért, a költözés költségeit, mindamellett gondoskodik az orvos családtagjainak oktatásáról, munkába állásukról. Ezzel a kínálattal a magyar egészségügyi rendszer jelenleg nem tud versenyezni, hiszen ma Magyarországon nincs jogbiztonság, az orvosok nagy része máról holnapra él. Az uniós csatlakozáskor kellett volna elkezdeni az egészségügyi bértábla fejlesztését.
Magyar Hírlap
fidesz.hu