A feltörekvő piacokkal foglalkozó kitekintőjükben a Calyon Bank elemzői úgy vélik, hogy a monetáris
tanács soron következő, kamatdöntő ülésén elnapolja a kamatvágást. Ennek hátterében pedig az áll, hogy a szakértők megítélése alapján a bérstatisztika lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által legnagyobb figyelemmel kísért adat a következő hónapokban is.
A viszonylag magas bérnövekedési ütem ugyanakkor legfeljebb csak lassíthatja a sebességét, mintsem megállíthatná a monetáris enyhítési sorozatot. Ezt többek között azzal indokolják a párizsi székhelyű pénzintézet szakértői, hogy több makrogazdasági tényező is az alacsonyabb kamatok felé mutat. A Calyon szóban forgó kitekintője alapján az idei év végére hétszázalékos lehet az irányadó kamatszint.
Mivel most 7,75 százalékos a jegybanki alapkamat, összesen további 75 bázispontos kamatcsökkentést valószínűsítenek a bank szakemberei. (Mint ismert, a monetáris tanács 25 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot június végi ülésén. Kilenc tanácstag szavazott erre, ketten kamattartásra, egy tanácstag pedig ötven bázispontos csökkentésre adta voksát.)
Madár István, a Portfolio.hu elemzője úgy tartja, hogy év végéig akár 6,75 százalékig is mérséklődhet az alapkamat, azonban ha megmarad az optimista befektetői hangulat, akár 6,5 százalékig is lehet tér a csökkentésére. Hozzátette: a konvergenciaprogram hitelességének megszilárdulásával jövő év végére hat százalék alá is csökkenhet a magyar alapkamat.
Mégsem segít a magyarországi helyzeten a kamatemelkedési trend. A Calyon elemzői arra számítanak, hogy a cseh
és a lengyel kamatszint a következő fél évben 25-25 bázisponttal, 3,25 százalékra, illetve öt százalékra emelkedhet. Magyarán négy-öt százalék közötti kamatszint válhat általánossá a régióban. Bár az Európai Központi Bank (EKB) a múlt héten négyszázalékos szinten hagyta az eurózóna kamatszintjét, általános piaci vélekedés szerint idén nem egy, hanem még két szigorítás lesz. Méghozzá szeptemberben, illetve decemberben.
Papp Zsolt, a londoni ABN Amro elemzője szerint a bank 4,50 százalékos szinten zárja majd a 2008-as esztendőt. Egyébként az EKB legutóbb június elején emelte az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamat minimumát, ismét negyed százalékponttal, négy százalékra.
Érdemes visszatekinteni is: 2005. december óta a most júniusi a nyolcadik negyedpontos szigorítás volt.
A londoni City szakértője emlékeztetett arra is, hogy a Bank of England (BoE) pénzpolitikai tanácsa a múlt héten a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 5,75 százalékra emelte fel az irányadó kamatot. A BoE a döntést az inflációs kockázatok meglétével indokolta, mert középtávon a kitűzött kétszázalékos inflációs cél teljesítése bizonytalan.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz.hu