Abbász a találkozót követő sajtóértekezleten hangsúlyozta: ragaszkodnak ahhoz, hogy szükség van a nemzetközi haderőre a Gázai övezetben, hogy szavatolják a humanitárius segélyek megérkezését, valamint az ott élők szabad mozgását. A palesztin elnök, kérését alátámasztandó, többek között azon palesztinok ezreivel példálózott, akik egy hónapja az Egyiptom és a Gázai övezet közötti rafahi átkelőnél rekedtek, amely egy 2005 novemberétől hatályos megállapodás értelmében csak európai megfigyelők jelenlétében működhet.
Prodi viszont azt sugallta, hogy még nem érett meg az idő a nemzetközi erő kivezénylésére. Az olasz kormányfő ugyanis kijelentette, hogy ehhez szükség lenne minden érintett fél egyetértésére, a kérdést pedig részleteiben még nem tekintették át.
A Hamász elutasítja a nemzetközi katonai jelenlétet a Gázai övezetben - így reagált a palesztin elnök kérésére Szalah al-Bardavil, a szervezet gázai övezeti parlamenti szóvivője. Hozzátette: a nemzetközi erő küldése az övezet újabb megszállásához lenne hasonlítható, egyben kirívó beavatkozást jelentene a palesztin belügyekbe, amit a mozgalom teljes mértékben elutasít.
Prodi megjegyezte azt is, hogy nem elégséges segélyt ajánlani a palesztin népnek, annak befektetésekre, az áruk és személyek szabad áramlásának könnyítésére van szüksége ahhoz, hogy (a palesztin területeken) javuljon a gazdasági helyzet. Prodi készségét fejezte ki arra, hogy országa további segélyszállítmányokkal támogatja a palesztin lakosságot.
Az olasz kormányfő egyúttal támogatásáról biztosította Abbászt és a palesztin elnök által kinevezett szükségkormányt. Az új kabinet a Hamász gázai övezeti hatalomátvétele után jött létre, ám befolyása csak Ciszjordániára terjed ki. Prodi úgy vélte: a palesztin elnököt és kormányát határozottan támogatni kell annak érdekében, hogy megmutathassák népüknek, "van reménysugár".
MTI - fidesz.hu