A Magyar Nemzet munkatársa a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Zrt.-nél kísérelte meg az átállást. - Nem létezik még a gázszolgáltató-váltás procedúráját rögzítő szabályzat, legalábbis én még nem láttam ilyet - ezt a választ kaptuk a Főgáz egyik ügyfélszolgálatán. A pult mögött ülő hölgy szerint a szolgáltatóváltást úgy lehetne megvalósítani, ha előzőleg már egy másik szolgáltatónál kezdeményeztük az átállást, mert csak így lehet megoldani a folyamatos gázellátást.
Ennek viszont némiképp ellentmondanak a Magyar Energia Hivatal illetékesének, Balázs Istvánnak a korábbi szavai, miszerint a váltás a gyakorlatban úgy történhet meg, hogy a fogyasztó a változtatási szándékát bejelenti a jelenlegi szolgáltatójánál, majd az azt követő negyedik hónap első napjától tartozhat az új szolgáltatóhoz. A Főgáz munkatársa arról is tájékoztatott, nem valószínű, hogy olcsóbb ellátást kaphatunk, mivel az új szolgáltatónak a vezetékek bérleti díját is be kell kalkulálnia az árba. (Érdekes, hogy a gazdasági tárca a piacnyitás egyik legfőbb pozitívumaként az árak csökkenését nevezte meg.)
Arra, hogy miért nincs még meg a szolgáltatóváltás gyakorlati lehetősége, a Főgáz marketingosztályán kaptuk meg a választ. Itt rámutattak, a törvényt, amely szabályozná a váltás feltételeit, még nem fogadták el, ezért egyelőre a szolgáltatók sem tudják, milyen módon lehet az átállást végrehajtani. A Főgáz munkatársa ennek gyakorlati megvalósulását 2008 első felére tette - így szól ugyanis a kormány ígérete. Azonban arra is figyelmeztetett, hogy a törvény hatálybalépését követően felkészülési időt is kell majd biztosítani a szolgáltatóknak, például a számlázási rendszer átállítására. Kiderült, nem mi voltunk az elsők, akik hasonlóval próbálkoztak: a Főgáz munkatársa beszámolt több csoportról is, amely még június végén jelezte váltási szándékát. Őket türelemre intette, akárcsak minket. Végül azzal nyugtatott, hogy ha esedékes lesz az átállás lehetősége, ők is megjelennek majd ajánlatukkal a piacon.
Elméletben egyébként a szolgáltatóváltás szinte semmiféle nehézséget nem jelentene a fogyasztónak. Ehhez csak olyan gázelosztót kell találnia, amelyik az adott településen is képes biztosítani az ellátást. Ha ez teljesül, akkor is érdemes megfontolni, hogy a fogyasztó jobban jár-e a közüzemi szolgáltatással, vagy inkább a versenypiacra való kilépés kedvezőbb számára - a váltás egyébként nagy valószínűség szerint csak akkor éri majd meg, ha sok fogyasztó együttesen teszi ezt meg, mivel így lehet csak igazán csökkenteni az árat.
Dékány Lóránt, Magyar Nemzet
fidesz.hu