- A Parlamentet, ahol beszélgetünk, vaskordon veszi körül. Ha majd egyszer győznek, mi lesz a kordonnal?
- Ez a tér itt Európa legpontosabb közjogi tere. Olyan mintha egy alkotmányjogász tervezte volna. Az Országház a törvényhozás épülete. Vele szemben az egykori Kúria, ami valaha az igazságszolgáltatás épülete volt, ma Néprajzi Múzeum. Mellette a Mezőgazdasági Minisztérium, ami valaha Főminisztériumként szolgált. Törvényhozás, igazságszolgáltatás és végrehajtó hatalom alkot háromszöget. Mostanra minden összezavarodott. A Néprajzi Múzeum céljára a Kúria épülete nem alkalmas, a Parlament épületében egymás hegyén-hátán a kormány és az országgyűlés, a kormányzati főhatalmat szimbolizáló intézményben pedig egy ágazati minisztérium dolgozik. Ez pontosan érzékelteti a magyar alkotmányos rend ziláltságát. Sohasem felejthetjük el, hogy a három intézmény az emberekért létezik. Nem érezheti magát bezárva, korlátozva, kordon közé szorítva, szabadságától megfosztva az ember, ha erre a térre lép. Épp ellenkezőleg ez a tágasság, a szabadság, a nagyszerűség színtere. S mi majd azzá is tesszük.
- Visszadjuk, visszaállítjuk... Helyreállítható az eredeti állapot?
- Van, ami igen és van, ami kevésbé. Két kisebb, de szimbolikus ügy jut az eszembe. Az egyik a csillebérci úttörőtábor, amit magánosítottak, és mi ellenzékből képesek voltunk arra, hogy visszaszerezzük a köz számára. Egy másik példa a végkifejlet felé araszoló Tocsik-ügy, ami szintén a mi kezdeményezésünkre indult 1996-97-ben. Bár sokkal lassabban őrölnek az igazságszolgáltatás malmai Magyarországon, mint ahogy kellene, de úgy tűnik, a kiügyeskedett pénz mégis visszajuttatható az államkasszába. Ezek a biztató példák. Soha ne feledjük, az állam olyan eszközökkel rendelkezik, amelyekkel se magánszemély, se vállalat nem rendelkezhet. Kérdés, mire használja erejét az állam.
- Arra lehet, hogy szükség is lesz. A Gyurcsány-kormány ugyanis azt tervezi, hogy a Nyugati pályaudvar mögötti területen, részben a sínek fölé építené az új kormányzati negyedet. Ha elkezdik építeni, nem lesz könnyű azt visszafordítani.
- A kormányzati negyed magába sűríti mindazt a mai magyar világból, amitől szabadulni kellene. Megtestesíti a korrupciót és az ostobaságot. Semmi szükség arra, hogy egy épületkomplexumba költöztessék a kormányzati hivatalokat. Megtestesít továbbá egy obszcén észjárást. Miközben az országban a szegények száma rohamosan nő, minden nap sok milliárddal emelkedik az államadósság, miközben egyre szélesebb rétegek megélhetési gondokkal küzdenek, aközben az ország vezetői úgy gondolják; nekik még azt is lehet, hogy palotát építsenek maguknak. A kormánnyal együtt a luxusnegyedtől is meg fogunk szabadulni.
(Az interjú további része a Magyar Demokrata július 12-én megjelent számában olvasható.)
orbanviktor.hu - fidesz.hu