Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-szenátor, az egyik kezdeményező az MTI-nek csütörtökön elmondta: a Magyarországon már 1989-ben alkalmazott semmisségi törvény mintájára azokat a bírói ítéleteket törölnék el, amelyeket a korabeli törvényekből adódóan is politikai jellegű bűncselekmények miatt, vagyis bírói vizsgálódás nélkül hoztak meg.
Hangsúlyozta: a Toró T. Tibor és Sógor Csaba RMDSZ-es kollégáival együtt kidolgozott tervezet nem rehabilitálásról szól, hiszen az egy jogi eljárást feltételez, amelyben megállapítják egy ítélet jogszerűtlenségét, majd megsemmisítik azt.
A tervezet szerint viszont nem egyéni kérés alapján történik majd a romániai ítéletek megsemmisítése, hanem a bíróságok archívumából előkeresett adatok alapján jegyzőkönyvet fogadnak el a bírák, amelyben megállapítják, hogy politikai okokból ítélték el a vádlottakat az adott törvény alapján. A parlamentben várhatóan a nyár folyamán nyújtják be a tervezetet, amely kártérítés megítélését is előírja.
Bukaresti látogatása alkalmával, februárban Sólyom László magyar köztársasági elnök is felvetette a romániai 56-osok rehabilitálásának ügyét Traian Basescu román kollégájának.
A kérdés rendezését korábban Varga Andrea, a Romániában élő magyarországi történész is szorgalmazta, aki az MTI-nek csütörtökön elmondta: azért kell felkarolni ezeknek az embereknek az ügyét, mert sokan közülük már nem élnek. Az ítéletek megsemmisítése azt jelentené, hogy nem hiába adták életüket egy eszméért. Varga Andrea úgy véli, hogy az 1956-os forradalom ügye azért fontos, mert ritka történelmi alkalom, amikor a román és a magyar nép egy időben egyet akart, a szabadságot. Hangsúlyozta: ez a jogszabály viszont nem csak 1956-ról szól, hiszen 1948-tól vizsgálnák felül az ítéleteket - mondta Varga Andrea.
MTI - fidesz.hu