Nyugdíjas úréknál hagyománynak számított az ünnepi tűzijáték megtekintése a budai rakpartról minden augusztus 20-án, de amikor a legutóbbi kiruccanás után bőrig ázva és halálra rémülve hazaérkeztek, feleségével együtt úgy döntött: ezentúl kizárja az életükből az efféle kalandokat. A szóvivő szavai nyomán viszont ingadozni kezdett. Mert valószínű, hogy a törvényes megbízatás alapján létrehozott operatív törzs megteremtheti a feltételeket a tűzijáték biztonságos megrendezéséhez. Már el is képzelte, ahogy a magas beosztású, nagy tapasztalatú és kivételesen bátor emberekből összeállított csapat belevág a munkába a tűzijáték-védelmi főhadiszálláson. Az egyik forródróton tart kapcsolatot a meteorológiai szolgálattal. A másik az interneten követhető viharzónákra figyel, hogy ha a meteorológusok elhagynák az őrhelyet, akkor is legyen kéznél előrejelzés. A harmadik hangosbeszélőn értesíti az összesereglett ünneplő tömeget az időjárás alakulásáról.
Ennél a pontnál Nyugdíjas úr megtorpant, mert hamarjában nem tudta elképzelni, mivel kellene még foglalkoznia az operatív törzsnek. "Ha jól belegondolok - töprengett -, egyetlen kompetens döntéshozóra van szükség, akinek telefonálnak, ha közeledik a vihar, és ő kiszól a népnek, hogy menjen mindenki szépen haza. Ha lett volna tavaly egy ilyen vezéregyéniség, megúsztuk volna azt a rémes katasztrófát."
Aztán Nyugdíjas úr előtt hirtelen minden megvilágosodott. Hogyan is képzelhette, hogy egyetlen ember döntsön a több százmillió forintot érő parádé megtartásáról vagy felfüggesztéséről! Demokráciában élünk, tehát csakis a kollektív bölcsességre lehet apellálni. Egyértelmű, hogy az operatív törzsnek nem csupán a katasztrófavédelemre kell koncentrálnia, mert a tartalmas szórakoztatástól a derűlátó közhangulat kialakításiig rengeteg más szempont is figyelmet igényel. "Alaposan elemezniük kell a helyzetet, majd valószínűleg addig szavaznak, amíg a kétharmados többség összejön" - vélekedett Nyugdíjas úr.
Így aztán arra jutott, hogy idén mégis nélküle rendezik majd meg a tűzijátékot. Attól félt ugyanis, hogy az operatív törzs őrködési praktikája nem eléggé gyors és operatív, így csak kullog majd az események mögött. Vagyis mire meghozná a döntést, az ünneplő tömeg túl lesz a tartalmas szórakozáson. És esetleg egy pusztító viharon is.
Neumann Ottó, újságíró - Magyar Hírlap
fidesz.hu