"Az emberek zöme hetente, fele naponta szót vált szomszédjaival, s kétharmaduk a rokonokkal és a barátokkal is beszél - telefonon. A személyes találkozások ritkábbak, de az emberek kétharmada személyesen is legalább havonta találkozik rokonaival, barátaival, vagy összejár munkatársaival" - egyebek mellett ez áll a Tárki legfrissebb felmérésében. Dencső Blanka, a vizsgálat egyik vezetője szerint egyértelműen kiderült, hogy létezik egyfajta "kapcsolattartási munkamegosztás". Vagyis: míg a nők inkább az otthoni környezetükben föllelhető kapcsolatokat ápolják, a rokonokkal vagy a szomszédokkal "fecsegnek", a férfiak inkább a munkatársakkal és a barátokkal ülnek össze, vagyis a "házon kívüli" kötelékeiket ápolják. Azt, hogy ez a kapcsolati "háló" mennyire széles, az életkor, iskolai végzettség és a lakóhely is befolyásolja: a képzettebbek és a fiatalabbak körül több a barát és az ismerős.
Minél nagyobb a település, annál egyszerűbb a rokonokat és a barátokat inkább telefonon felhívni, míg minél kisebb a település, annál valószínűbb, hogy a szomszéddal és a baráttal személyesen találkozunk.
Dencső Blanka szerint a kutatás nem cáfolja azt a korábban igazolt tendenciát, hogy mindemellett Európa egyik legmagányosabb népe vagyunk: csak az észteknél, az ukránoknál és a szlovákoknál magasabb azok aránya, akik egyetlen emberre sem számíthatnak környezetükben, s a boldogsági "mutatóik" is épp ezt tükrözik.
A kutató szerint legalább tíz okot föl lehetne sorolni, miért is "szigetelődnek" el egyre inkább az emberek: kétségtelen ugyanakkor, hogy a bizalomvesztés, az időhiány, a gazdasági és egészségi okok azok, amelyek a leginkább a magányba "száműzik" az embereket.
Népszabadság - fidesz.hu