A 148,5 milliós csúcsot 1995-ben regisztrálták, azótafolyamatosan csökken a lélekszám. Tavaly 1 millió 476 ezer gyermek született, és 2 millió 166 ezer ember halt meg, a természetes fogyás aránya 4,6 százalékos volt, ami legalább kisebb az 1999-2005 között 6,6 százalék és 5,9 százalék között alakult aránynál, de javulás továbbra sem ígérkezik. A születéskor várható átlagos élettartam tavaly 66,7 év volt, ez óriási lemaradás a fejlett országok 78,5 és 80,6 év között lévő átlagainál.
Mihail Zurabov egészségügyi és népjóléti miniszter pénteken elmondta, hogy az Oroszországban hivatalosan regisztrált külföldi munkavállalók száma 1,3 millió. A minisztérium becslése szerint azonban 8-10 millió külföldi munkavállaló él Oroszországban.
Oroszország lélekszáma már tizenhat éve folyamatosan csökken, és évente akár a 1,5 milliót is elérheti a népességfogyás, figyelmeztet Anatolij Antonov, a Lomonoszov egyetem szociológiai karának demográfiai és családszociológiai tanszékvezetője.
Jelenleg évente 800 ezerrel csökken az ország lakossága, és az ütem másfél millióra emelkedhet, ha az elnéptelenedés elleni küzdelemben tett első lépések nem folytatódnak tovább. Európa is hasonló problémákkal küzd, és ha folytatódik a mostani irányzat, akkor 20-30 év múlva bevándorlók sem lesznek, mivel minden ország abban lesz érdekelt, hogy otthon tartsa a fiatal munkavállalókat.
Új jelenségnek vagyunk szemtanúi, hiány lépett fel a szülőképes korú népességből, és egyfajta demográfiai vasfüggöny megjelenésére kell számítanunk - mutatott rá Antonov.
Zsana Zajoncsovszkaja, a moszkvai migrációs kutatások intézetének igazgatója azt mondta, hogy Oroszország demográfiai válságot él át, az ország hatalmas területe és a lélekszám gyors csökkenése együttesen rendkívüli helyzetet okoz. Úgy vélte, a tartós és sikeres gazdaságfejlődés érdekében Oroszországnak legalább tízmillió bevándorlót kell befogadnia a következő két évtized alatt.
Megjegyezte, hogy az Oroszországba bevándorlók etnikai összetétele változatos, kulturális magatartása mind differenciáltabb, távol esik az orosz kultúrától, amire fel kell készülniük az orosz városoknak.
Zajoncsovszkaja óva intett olyasféle ábrándoktól, hogy Oroszország képes lehet jól képzett munkavállalók tömegét vonzani. Egyrészt a globális munkapiacon nincsenek jól képzett, gazdag és sikeres bevándorlók, másrészt minden állam ilyenekre áhítozik, de valójában csak az Egyesült Államok, Kanada és Nyugat-Európa leggazdagabb országai jelentenek vonzó célpontot. A baj éppen az, hogy Oroszország elveszítheti szakembereinek jelentős részét Nyugat- és Kelet-Európa javára.
Az igazgatónő veszélyesnek tartja, hogy csökken a városi lakosság mozgékonysága, miközben egyre nagyobb méreteket ölt, megduplázódott az idénymunka. Még jó munkaajánlat esetén is a városlakóknak mindössze 5-8 százaléka mutat hajlandóságot a lakhelyváltoztatásra.
MTI- fidesz.hu