Észak-Korea New York-i ENSZ-missziójának magas rangú tisztségviselője előzőleg megerősítette, hogy a jongbjoni reaktort szombaton bezárták, miután megérkezett az első dél-koreai olajszállítmány, és hogy a bezárásról vasárnap a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakemberei is meggyőződhetnek.
Kim felcsillantotta annak reményét, hogy további lépések lesznek az észak-koreai nukleáris leszerelésben, s ezek között lesz egy nyilatkozat Phenjan atomprogramjáról, valamint a berendezések üzemen kívül helyezése. Ám ezekre csak akkor kerül sor - tette hozzá -, ha Washington "párhuzamos" lépéseket tesz: egyebek közt eltörli a Phenjan ellen hozott átfogó gazdasági szankciókat, és leveszi az országot a terrorizmust támogató államok listájáról. "Mindezek a dolgok megvitatásra és megoldásra várnak" a jongbjoni bezárást követően - mondta a diplomata.
Az észak-koreai külügyminisztérium egy nyilatkozatában hangoztatta, hogy a leszerelés ügyében az előrelépés attól függ, "milyen gyakorlati lépéseket tesznek - különösen az Egyesült Államok és Japán - az Észak-Korea iránti ellenséges politikájuk visszavonásáért".
Japán közölte vasárnap, hogy kész megvitatni a rendezetlen ügyeket Észak-Koreával, de hangsúlyozta, hogy Phenjan már eddig is késlekedett a februári hatoldalú egyezmény végrehajtásával. "Észak már késésben van az egyezményt illetően, és sürgetjük, hogy haladéktalanul hajtsa végre a(z abban előírt) lépéseket" - mondta Tokióban Sikata Nori, a japán külügyminisztérium helyettes sajtótitkára.
MTI - fidesz.hu