fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hálapénz az üvegzsebben
2003. március 7., 09:09
Nemrégiben nyilvánosságra került, hogy az MSZP kampánytanácsadója, Ron Werber tízezer dollárt vett fel a Miniszterelnöki Hivataltól egy tanulmányért, amely a kabinet működését vizsgálta. A szocialista politikusok ellentmondásosan nyilatkoztak az iratról, amelyet egyszer titkosnak, máskor "csak" nem nyilvánosnak neveztek. Az ügyet Répássy Róbert fideszes képviselő próbálta feltárni, akit a Heti Válasz azután kérdezett, hogy Szekeres Imre államtitkárnál bepillanthatott a dokumentumba.

- Miért tartja elfogadhatatlannak, hogy a Miniszterelnöki Hivatal által rendelt tanulmány belső használatra készült?

- Nem indokolt a dokumentum által vizsgált témában belső használatú anyagot készíteni. A korábban adott hivatalos kijelentésekben azt állították, hogy Ron Werber összehasonlította a magyar kabinet szerkezetét és működését külföldi kormányokéval. Fel szeretném hívni a figyelmet, hogy Werber külföldi állampolgár, és nem esett át semmiféle nemzetbiztonsági átvilágításon, így jogszerűen nem juthatott olyan ismeretekhez, amelyek alapján a szóban forgó tanulmányt elkészíthette.

- Miért aggályos, hogy Werber nemzetbiztonsági átvilágítás nélkül vizsgálta a kormány működését?

- A tanulmány elkészítéséhez szükséges információkhoz egy magyar állampolgár is csak akkor juthat hozzá, ha nemzetbiztonsági átvilágítását elvégezték. A hivatalos verzió szerint a dokumentum megírásához Werber több hónapig "monitoringozta" a kabinetet, és "mintavételes megfigyelést hajtott végre a kormány szervezeti egységeiben". Ezt csak olyan személy teheti meg, aki nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot. Werber semmiféle átvilágításon nem esett át.

- Felvetette, hogy az ügyben kéri az adatvédelmi biztos állásfoglalását. Miért van erre szükség?

- Az ombudsman nemcsak a személyes adatok védelmével foglalkozik, hanem a közérdekű adatok nyilvánosságával is. Ebben az ügyben megítélésem szerint közérdekű adatokat akartak elzárni a nyilvánosság elől. Kétségtelen, hogy egy 1992-es törvény alapján a belső használatra készült irat minősíthető nem nyilvánossá is. A minősítés jogszerűségéről az ombudsman mondhat ügydöntő véleményt.

- Ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el arról, hogy harminc évre titkosították az iratot.

- A jog szerint a tanulmány sem nem államtitok, sem nem szolgálati titok. Az történt, hogy belső használatra készült, előkészítő irattá minősítette a tanulmányt Szekeres Imre, tudva, hogy az így harminc évre a "nem nyilvános" kategóriába kerül. Tehát formailag a dokumentum valóban nem titkos, "csak" éppen nem nyilvános. Egyébként a tanulmányról több hivatalos verzió is elhangzott. Egyebek között még február 24-én kérdésemre válaszolva Szekeres azt írta: az irat az úgynevezett "belső nyilvánosság" számára készült. Ekkor még szóba sem került a titkosítás. Február 25-i keltezésű levelében Szekeres leszögezte, hogy a tanulmány harminc évig nem nyilvános, és nem is engedélyezi a megismerését. Majd, amikor felkerestem a szocialista politikus hivatalát, a kabinetfőnöke közölte: nem tudja és nem is akarja megmutatni az iratot. Azután jött az újabb fordulat, amikor Szekeres, mintha mi sem történt volna, közölte: hajlandó megengedni a betekintést.

- A Fidesz is adott állami megbízást kampánycégének. Mi a különbség a korábbi és a mostani eset között?

- Feltételezésem szerint a Werber-tanulmány nem is létezett, ám addig-addig firtatta a tízezer dolláros kifizetést az ellenzék és a sajtó, amíg kreáltak egy felmutatható dokumentumot. Úgy vélem, hogy Werber MSZP-s szolgálataiért valamiféle zsebpénzt vett fel a Miniszterelnöki Hivataltól, s azt találták ki a látszat kedvéért, hogy cserébe írjon egy tanulmányt. Ezt bizonyítani nem tudom, de ha az ügy kirobbanásakor rögtön bemutatják az iratot, akkor elkerülték volna a látszatot, hogy ez csak a botrány hatására íródott. Tény, hogy a Fidesz soha nem tagadta, hogy korábbi kampánycégének adott állami megbízást, amit élesen bírált a választások előtt az SZDSZ és az MSZP. Most pedig nemcsak Geszti Péter, az SZDSZ-kampányban részt vevő vállalkozó kapott százmilliós állami megbízást, hanem a szocialisták kampánytanácsadója, Ron Werber is. A Fidesz nem beszélt képmutatóan üvegzsebprogramról, és nem is titkolta, hogy kit bíz meg bizonyos feladatokkal. A kormánypártok bort isznak, miközben vizet prédikálnak. Természetesen nem hiszem, hogy egy kampányban közreműködő céget ki kell zárni az állami megbízásokból, ám a versenyeztetéshez és a nyilvánossághoz ragaszkodni kell.

- Két képviselőtársával március 3-án betekinthetett a tanulmányba. Kiderült-e, hogy mi került tízezer dollárba?

- Erre nem kaptunk választ. Közepes színvonalúnak találtuk mind szakmailag, mind nyelvezetét tekintve. Számos olyan megállapításra leltünk, amely a kormány működésével kapcsolatban elmarasztaló kritikát fogalmazott meg. Talán ezt szerették volna elzárni a nyilvánosság elől.

Moldoványi Tibor - Heti Válasz