Nemcsak az aláírók sérelmezik a jogszabály kitételeit, hanem az államelnök is, ezért július elején az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldte a jogszabályt.
Első olvasatban logikai bukfencnek is tűnhet, hogy miért kell egy az államfő által az Országgyűlésnek már visszaküldött törvényt az Alkotmánybíróság elé terjeszteni, mielőtt a parlament újra tárgyalna róla s esetleg mérlegelhetné annak kitételeit.
Kormányzati oldalról azonban máris jelezték, hogy nem értik, miért küldte vissza Sólyom László a törvényt, így nagy a valószínűsége annak, hogyha a parlamentben újra szavaznak is róla, a jogszabály változatlan marad. A logikai bukfenc tehát kizárható. Hiszen az sem valószínű, hogy a lényegében érdemi vita nélkül szavazó kormánypárti többség változtatna korábbi álláspontján.
A köztársasági elnökhöz címzett levelet aláíró egyetemi tanárok, művészek, tudományos emberek, politikusok és más közéleti személyiségek szerint a vagyontörvény jelenlegi változatának hatálybalépésével elhárulnak az utolsó akadályok az állam vagyonát jelentő középületek, köztük kórházak, múzeumok, egyetemek és kormányzati épületek, valamint stratégiai fontosságú vállalatok és a Nemzeti Földalaphoz tartozó földek eladása elől. Ezek áruba bocsátásával az államot az önrendelkezés alapvető eszközeitől fosztják meg. Ahogy már eddig is sok mindentől megfosztották, hiszen 1990-től számítva az állami vagyon összértéke 150 milliárd dollárról 25 milliárdra zuhant vissza. Ilyen mértékű csökkenéssel egyedülállók vagyunk Európában.
A kormányzati cél egyértelmű: így szeretnék fedezni az államháztartási hiányt. A költségvetési hiány kompenzálása a nemzeti vagyon eladásából befolyó pénzzel nem oldja meg az ország jelenlegi gondjait. Ez csak tüneti kezelés, és újabb problémákat teremt. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a közérdeket szolgáló intézmények eladásából fedezzék azt a hiányt, amelyik épp a regnáló kormány tevékenysége nyomán halmozódott fel.
A kormányreakciók jelzik, hogy máris készülődnek a következő választásokra: ezért sürgető, hogy lefedjék az államháztartási hiányt. Egyrészt akkor reklámkormányzásukhoz méltó módon hencegni lehet az eredményességgel. Másrészt a tetemes kampányköltségek fedezéséhez a pártkasszákba is sikerülhet visszaforgatni valamennyit.
Magyar Hírlap
fidesz.hu