A rekkenő hőség ellenére idén is több százan zarándokoltak el a két község közötti határba, magyarok és ruszinok egyaránt. "A drámai letöretések után is él bennünk önmagunk megtartásának, az újrakezdésnek a hite, ereje - mutatott rá Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő, a helyi magyarság legjelentősebb tömegrendezvényének idei ünnepi szónoka. - Erre napjainkban is nagy szükségünk van, hangoztatta a képviselő, miután a Medgyessy-, majd Gyurcsány-kormány immár öt esztendeje az anyaország és a határon túli magyarok kapcsolatainak leépítésén buzgólkodik."
"A kereszténydemokraták fontosnak tartják, hogy a magyarság együtt ünnepeljen, különösen, miután a nemzet egy szerencsésebb része már csatlakozott az Európai Unióhoz - hangsúlyozta Csallóközi Zoltán, a KDNP elnöki titkárságának vezetője Semjén Zsolt pártelnök üdvözletét tolmácsolva, és hozzátette: - Ez a helyzet külön felelősséget ró a szerencsés részhez tartozókra."
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a rendezvény házigazdáinak nevében a magyar nemzethez tartozással járó kötelezettségekre emlékeztetett beszédében. A politikus ezzel összefüggésben fontosnak tartotta, hogy a helyi magyarság érdekeit szem előtt tartva szavazzon a közelgő ukrajnai parlamenti választásokon, illetve szorgalmazta, hogy Magyarország határai a schengeni határőrizeti rendszerhez való csatlakozás után is átjárhatók maradjanak az EU-n kívül rekedő kárpátaljai magyarság számára.
A turulmadaras emlékoszlopot 1906-ban, II. Rákóczi Ferenc hamvainak Rodostóból való hazahozatalakor állította a helyi magyarság az 1703. július 14-i csata emlékére: egy mesterségesen emelt négyzet alapú domb tetejére obeliszket, annak tetejére gömböt állítottak, s arra helyezték a szárnyait kitáró madarat.
Az emlékművet a szovjet megszállás idején lerombolták, de már a birodalom széthullásának pillanataiban, 1989 júliusában helyreállították.
Magyar Hírlap
fidesz.hu