A csalódást keltő - a tervezettnél 0,1 százalékpontnyival magasabb - júniusi pénzromlási adat nyomán senki sem számít a csökkenő inflációs trend megakadására, a Magyar Nemzeti Bankot óvatosabbá teheti, mármint a kamatvágást illetően. Megírtuk, hogy a 8,5 százalékra vetített éves fogyasztói árindexszel szemben 8,6 százalék lett a hatodik hónapban a pénzromlás mértéke.
Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke az Echo Tv Analízis műsorában mondta: "A jegybank mindig óvatos, de nem hiszem, hogy az inflációs pályát jelentősen befolyásolja a friss adat." Osztja ezt a vélekedést Madár István is, a Portfolio.hu elemzője. Szerinte sem rövidebb, sem pedig hosszabb távon nem befolyásolja az infláció tervezett lefutását a júniusi adat. Éves viszonylatban egyébként hétszázalékos pénzromlást tervez a Pénzügyminisztérium. Ezzel szemben a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő OECD 7,2 százalékos magyarországi inflációt prognosztizál 2007-re. Az Európai Unió még magasabbra taksál: 7,5 százalékos éves fogyasztói árindexet jósol. Idén tavasszal egyébként felfelé módosította előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank is: a jegybank 7,3 százalékos pénzromlási ütemet tervez. A térségben az idén Magyarországon a legmagasabb az infláció. Lengyelországban, Szlovákiában és a Cseh Köztársaságban három százalék alá zuhant az áremelkedési szint. Csekély vigasz, hogy Romániában és Bulgáriában, illetve a Baltikumban is magas az infláció. A felsorolt helyeken azonban a magas gazdasági növekedés a fő árfelhajtó tényező.
Jövőre mindenesetre mindkét, fent említett nemzetközi szervezet mérsékelte a várható infláció mértékét. de még így is a négy százalék közelében leszünk. Az OECD jóslata szerint 2008-ban 3,7 százalékos lesz az éves infláció, az Európai Unió azonban ennél magasabb számot jósol. Brüsszel szerint csak 3,8 százalékra mérséklődik hazánkban a pénzromlás.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz.hu