fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kóka szerint az osztrák államnak ki kellene szállnia az OMV-ből
2007. július 17., 09:25
A gazdasági miniszter szerint az osztrák államnak ki kellene szállnia az OMV-ből, s tisztességes, transzparens piaci körülmények között kellene egyeztetniük az érintett cégeknek az esetleges együttműködésről, fúzióról. A miniszter újabb beáramló százmilliárdokról vizionált. Az MNO írása.

Bár a liberális piacgazdaságban és a tőke szabad áramlásában hisz, nem tartja kívánatosnak, hogy magántársaságok más állam tulajdonába kerüljenek - mondta Kóka János a Napi Gazdaságnak.

A gazdasági miniszter szerint az osztrák államnak ki kellene szállnia az OMV-ből, s tisztességes, transzparens piaci körülmények között kellene egyeztetniük az érintett cégeknek az esetleges együttműködésről, fúzióról. Mivel a Mol többek között ellátásbiztonsági szempontból stratégiai fontosságú vállalat, ezért az államnak felelőssége van. Nem magánvállalatok közötti vitáról beszélünk az OMV és a Mol kapcsán, hanem az OMV oldalán az osztrák állam meghatározó tulajdonrészével működő cég értékrendszeréről.

Az állami befolyás alatt álló cégeknél fennáll az a kockázat, hogy nem kizárólag üzleti célokat követnek. Így ugyanis előfordulhat, hogy más ország cégében való tulajdonszerzés esetén a gazdaságon keresztül növekedne a politikai befolyás - fogalmazott Kóka János. Kiemelte: ha az OMV felvásárolná a Molt, az nem jelentené a verseny fokozását, illetve az ellátásbiztonság növekedését, ráadásul "nem vagyunk érdekeltek más országok államainak befolyása alatt álló regionális monopólium kiépülésében sem".

Bár kevés olyan magyar cég van, amely regionális multinacionális céggé válhatna, de szükség van ilyenre. A Mol, az OTP és a Richter mellett az MVM-nek van erre esélye, utóbbinak főként akkor, ha sikerül megerősödnie a szabad energiapiacon - mondta a miniszter, aki komoly eredménynek tartja, hogy az utóbbi időszakban elkezdett felszívódni a külkereskedelmi hiány, tartósan gyorsabban bővül az export, mint a behozatal.

Kóka arra is rámutatott, a külföldi befektetők nem elsősorban a magyar adószintet bírálják, sokkal nagyobb gondnak érzik az állami és önkormányzati korrupciót, a kormányzat hatékonysági problémáit, illetve a bürokrácia bonyolultságát. Mindazonáltal a külföldi társaságok egyébként továbbra is érdeklődnek a hazai befektetési lehetőségek iránt, több tucat ígéretes tárgyalás van folyamatban, s ha ezek eredményre vezetnek, akkor újabb százmilliárdok áramolhatnak a magyar gazdaságba - fogalmazott a gazdasági miniszter.


MNO - fidesz.hu