A körzetek tizenhét évvel előtti állapotokat tükröznek. Akkor határozták meg őket, és azóta nem nyúltak hozzájuk. Márpedig a népességmozgások, -változások nem voltak tekintettel a választási körzetekre. Így és ezért jöhetett létre a manapság tapasztalható aránytalanság.
Ezzel a problémával valamit kezdeni kell, és erről papírja is van a magyar politikának. Az Alkotmánybíróság ugyanis úgy határozott tavalyelőtt, hogy ez alkotmányellenes. És az idei év júniusáig adott határidőt a helyzet rendezésére. Ami nem történt meg - éppen ezért foglalkozunk vele most.
Az Országgyűlésnek van már gyakorlata a mulasztásos alkotmánysértések tudomásulvételében. A kezelésükben már kevésbé: huszonöt ügyben kellene megszüntetnie a mulasztásos alkotmánysértést, és ezek közül tizenhatnak a határideje is lejárt. A legrégebbi talán a legismertebb, a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítása. Vagy a - jelenleg - legpikánsabb: a népszavazásról szóló törvény módosítása. Ugyanis a parlament nem szabályozta, hogy az eredményes ügydöntő népszavazás meddig kötelező a törvényhozásnak, illetve, hogy az eredménytelen referendum után mikor lehet ismét ugyanazokat a kérdéseket feltenni a választóknak.
Történt valami? Semmi. A módosításhoz konszenzusra lenne szükség, márpedig ennek nem adottak a feltételei.
A választókerületek kialakítása a kormány hatáskörében van ugyan, de az Alkotmánybíróság - helyesen - törvényi garanciákat is előír. Ez megakadályozza, hogy a mindenkori kormány saját magának kedvező körzeteket hozhasson létre, és abból - elméletileg - előnye származhasson. Ám a törvényi garanciák igénye azt is jelenti, hogy legalább a két nagy pártnak megállapodásra kellene jutnia az - értelemszerűen kétharmados - választási törvény módosításához. Ennek pedig annyi esélye van, mint annak, hogy csökkentik a parlamenti képviselők létszámát. Azaz szinte semmi.
Nincs is erő, amely a megállapodást kikényszerítené. A mulasztásos alkotmánysértésnek nincs szankciója. Vagyis a pártok a legkomolyabb erőfeszítést nem a tárgyalásokba fektetik, hanem abba, hogy elmagyarázzák, miért nincs megegyezés. A legkorábban ősszel állapíthatják meg ismét, hogy a kérdésben - ezer okuk lehet majd rá - nem lehetséges a megállapodás. És minden marad a régiben.
Magyar Hírlap
fidesz.hu