A kedden közölt beszélgetésben Tőkés kifejtette, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az őt támogató civil szervezetek közös listájának létrehozása kívánatos volna, mert az egész magyarságot a lehető legszélesebb körben tudná megszólítani. Tőkés szerint ezen a listán az egész társadalmi, közéleti, politikai spektrum képviseltetné magát, még ha az RMDSZ színeiben is.
Tőkés szerint az őt támogató 140 ezer aláírás azt is kifejezi, hogy az RMDSZ nem fedi le az egész romániai magyarságot, vagyis megdőlt a Markó-doktrína, amely szerint a romániai magyarság egyetlen és kizárólagos képviselője az RMDSZ.
Az egyházfő hangsúlyozta: tartozik azzal, hogy az őt támogatók szándékának és megbízatásának megfelelően járjon el, ezért olyan nehéz az egyeztetés. "Január-februárban még könnyű lett volna, de az aláírások összegyűjtése után már nagyon nehéz egyezségre jutni" - mondta Tőkés.
Arra a kérdésre, hogy elfogadná-e, hogy az RMDSZ-lista első két helyén Markó Béla RMDSZ-elnök és Tőkés László neve szerepeljen, az EMNT elnöke elmondta: az összefogás eszménye az, ami tárgyalásra késztet. Ugyanakkor szerinte nem volna indokolt, hogy tárgyaljanak, annál is inkább, mert "a jelenlegi helyzetet úgy, ahogy van, az RMDSZ rontotta el, hatalmi arroganciával utasítva vissza mindenféle párbeszédet és együttműködést".
"Az RMDSZ-lista most nem bejutó, és nagyon kockázatos erre fellépni, mert nem biztos, hogy én emelném meg a listát - lehet, hogy az húzna le engem. Nehogy kockáztassuk még az én egyéni bejutásomat is azáltal, hogy összefogunk" - fogalmazott a püspök.
Rámutatott: szerinte akkor is van értelme a tárgyalásnak, ha a közös listában nem jutnak egyetértésre, mert következnek a romániai helyhatósági és országos választások. Leszögezte: a romániai magyarság vezetői nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy "külön malomban őröljenek", mivel az autonómia ügye csak teljes összefogással képviselhető.
A bukaresti lap kommentárt is fűz a Tőkés László és Markó Béla között tervezett csúcstalálkozóhoz. A szerző megállapítja: az időpont és helyszín körüli huzavonát egyre csalódottabban veszi tudomásul a romániai magyar közélet, egyre kevesebb reményt fűzve az esetleges megegyezéshez. Pedig a kompromisszumkötéshez a jelenleginél kedvezőbb körülmények aligha alakulnak még ki egyhamar - véli a szerző.
Új Magyar Szó (ÚMSZ) című bukaresti napilapnak adott interjúban kifejti: egyrészt az RMDSZ-nek az utóbbi egy évtizedben soha nem volt nagyobb szüksége arra, hogy külső ellenzékével tárgyalva, annak jelentős engedményeket téve, némileg megszabaduljon az "egyenpártiság" ballasztjától. Másrészt a Tőkés László nevével fémjelzett, ám amúgy egymással is rivalizáló politikai csoportosulásoknak is szükségük volna olyanfajta önlegitimációra, amelyet a kiegyezés nyomán születő konjunktúra akár hatalommegosztás
révén is megteremthet - olvasható az ÚMSZ-ben.
MTI- fidesz.hu