Hazánk kifogásolja a támogatások tagállamok közötti elosztásának javasolt módját (az ugyanis a nagy dél-európai termelőknek kedvez, úgy, hogy a támogatások végösszege nem változna), valamint a száraz cukrozás lehetőségének felszámolását. Utóbbit - élén Németországgal, az EU negyedik számú bortermelőjével - az "északi övezet" országai akarják megtartani. (A napsütésesebb Dél-Európában nem cukroznak.)
Az új tagállamok úgy vélik, az évi félmilliárd eurós pluszkiadást jelentő borfelesleg levezetéséért a régi tagállamok a felelősek, hiszen számos termelőjük eleve krízislepárlásra vette fel a támogatást.
Támadta Brüsszel javaslatát Michel Barnier francia miniszter is, főként a tőkekivágást, a krízislepárlás felszámolását és a telepítési jogok 2014-től való felszabadítását. (Sz. L. L.)
Az Európai Bizottság hétfői közleménye szerint a gabonatermelés növelése végett megfontolják a területpihentetési rendszer megszüntetését már az idén ősztől. Ez azonban hazánkat nem érintené, mivel a területpihentetés csak - az itthon 2009-ben bevezetendő - farmtámogatásban élők számára előírás. Most Svédország, Franciaország és Németország kérte a rendszer egyszeri felfüggesztését, ám szakértők szerint az EU hosszabb távon is lemondhat az ugaroltatásról.
Népszabadság
fidesz.hu