Az 1993 óta betöltött tartományi kormányfői tisztségről - és ezzel együtt a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártelnöki posztjáról - szeptember 30-i hatállyal lemondó konzervatív politikus 1,5 milliárd eurós beruházási programot jelentett be Bajorország további felvirágoztatására, megfigyelők szerint részben azzal a céllal, hogy távozása ellenére is beírja nevét a szabadállam történetébe.
A miniszterelnöki búcsúnak számító nyilatkozatban Stoiber pozitív mérleget vont tizennégy éves tartományi kormányzásáról, élesen támadta a helyi ellenzéket, mindenekelőtt a szociáldemokratákat, s sok sikert kívánt kijelölt utódjának, Günther Beckstein bajor belügyminiszternek a kormányfői székben.
A 65 éves Stoiber januárban jelentette be lemondását, politikai földcsuszamlást okozva ezzel Németországban. A korábban országosan is nagy tekintélyű, jogászból lett politikus népszerűsége az általa elkövetett hibák miatt a megelőző időszakban a mélypontra süllyedt, ezért a párt tartományi vezetői közül többen követelték lemondását, illetve azt, hogy a CSU Stoiber nélkül vágjon neki a 2008-ban esedékes tartományi parlamenti választásoknak, majd egy évvel később az országos választásoknak.
A távozás bejelentése után nem sokkal ismertté vált, hogy a miniszterelnöki tisztség egyetlen várományosa Beckstein belügyminiszter.
Az Edmund Stoiber által 1995 óta betöltött CSU-elnöki posztért azonban a pártnak erősen ártó hatalmi harc kezdődött elsősorban Erwin Huber bajor gazdasági miniszter és a magánéleti ügyei miatt kikezdett Horst Seehofer szövetségi mezőgazdasági miniszter között. Ebbe a harcba a közelmúltban "beszállt" az a meglehetősen csinos, fürthi önkormányzati képviselőnő, Gabriele Pauli is, aki már korábban is sok borsot tört Stoiber orra alá. A miniszterelnök-pártelnök kényszerű távozásához hozzájárult az is, hogy kiszivárgott: Stoiber állítólag nyomoztatott Pauli magánélete után.
Mostani nyilatkozatában a kormányfő mindezen felülemelkedett, s bejelentette a bajor szabadállam hosszú távú fejlesztésének programját. Az 1,5 milliárdos beruházási program mindenekelőtt a tudomány, a technológia és az oktatás további előmozdítását célozza, a még hivatalban lévő miniszterelnök szerint azzal a szándékkal, hogy Bajorország minden tekintetben "mércét jelentsen" Németország számára.
A nemzetközi szerepléstől oroszországi látogatással búcsúzó Edmund Stoibernek elévülhetetlen érdemei voltak Bajorország felvirágoztatásában. Az elmúlt csaknem tizenöt évben a tartományt szigorú reform-, illetve takarékossági programjával, a hagyományokra ügyelő, de a korszerűsítésre rendkívül nagy súlyt helyező intézkedéseivel Németország legsikeresebb tartományává változtatta. A folytatást pedig elképzelése szerint a kedden ismertetett "Bajorország-2020" program jelenti.
MTI - fidesz.hu