fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Már az erős települések is bajban vannak
2003. március 7., 13:10
Egy nagy segélykiáltás az a nyílt levél, amelyet kétszázötven polgármester intézett Medgyessy Péterhez február végén. Az aláírók pártállástól függetlenül tudatták a kormányfővel: veszélyben vannak a helyhatóságok a kormány önkormányzati politikája miatt.

- Minden várost és falut sanyargat az idei központi költségvetés azzal, hogy a szükségesnél sokkal kevesebb pénzt hagy meg a településeknek - mondta a levél kapcsán Szita Károly, Kaposvár polgármestere. - Ez is egy a Medgyessy-kormány be nem tartott ígéretei közül. A tavalyi, ötvenszázalékos közalkalmazotti béremelés fedezetét nem biztosítják a központi források, összesen 120 milliárd forint hiányzik emiatt az önkormányzatok kasszájából. Kaposváron is egymilliárd forintnál jóval nagyobb összegnek bottal üthetjük a nyomát. A béreket ki kell fizetni, elő kell teremteni. Hogy milyen áron tudják megtenni ezt a helyhatóságok, annak már vannak baljós jelei: iskolabezárásokról, pedagógus-elbocsátásokról szólnak a hírek.

- Azt szokták erre felelni különféle minisztériumi hölgyek és urak, hogy sebaj, amúgy is kevés a gyerek, nem kell annyi iskola.

- Olyan nagyon nem kevés a gyerek, amennyire a cipő szorít. Ha a teljes hiányt az oktatási intézményeken "vernék le" a működtetők, akkor mindjárt kiderülne, túl sok a nebuló. Most lenne mód a kisebb létszámú tanulócsoportokban a minőségi oktatásra, és a kormány ezt a lehetőséget is elszalasztja az európai közösség küszöbén, ahol a tudás sokat ér. És nem csak az iskolák fogják megszenvedni a szűklátókörűséget és a szűkmarkúságot. Minden polgár "büntetésben van" az önkormányzatokon keresztül. Művelődési, egészségügyi és egyéb intézmények eshetnek a költségvetés áldozatául, elkótyavetyélni kényszerül a közvagyon egy részét sok helyhatóság (már ha maradt még mozdítható ingatlana), és eladósodik majd meganynyi falu és város, ezután egyfolytában a csőd rémképe lebeg majd felettük. Minden önkormányzat hiánnyal küszködik, holott az uniós csatlakozás előtt éppen a megerősítésükre kellene törekedni. A kormány legnagyobb vétkei közé tartozik a települések sanyargatása.

- A somogyi megyeszékhely költségvetését a minap fogadta el a képviselő-testület. Arra is rányomja bélyegét a szegénység?

- Nagyon még nem. Drasztikus intézkedésekre nálunk nem volt szükség. Ennek az az oka, hogy tizenkét év sikeres gazdálkodását tudjuk magunk mögött, vannak tartalékaink. De jövőre már mi is bajba kerülhetünk, hiszen van rá esély, hogy a Medgyessy-gárda megismételje idei ténykedését, mivel a tavalyi mértéktelen osztogatás után sokáig tart, amíg visszaszedegetik, amit felelőtlenül elszórtak. Sovány vigasz tehát, hogy Kaposváron és még néhány, hasonlóan erős településen a látványos bajok majd csak később mutatkoznak, mivel falvak és városok százai már ezekben a hónapokban kezdenek ellehetetlenülni.

- De Somogyország fővárosában is szólnak hírek "karcsúsításról".

- Ez tény, takarékoskodnunk muszáj. Szakértőink átvilágítják az intézményeinket, és bizony lesznek kényszerű és fájdalmas lépések, de, ismétlem, egyelőre még nem kell megcsonkítani a közt szolgáló városi intézményrendszert, csupán kisebb módosításokra szorul. Két feltételt szabtam a vizsgálódóknak: iskolabezárásra nem tehetnek javaslatot, és egyéb, a gyerekeket, az ifjúságot, tehát a jövőnket veszélyeztető indítványokat sem akarok látni. Az áprilisi közgyűlés dönt majd róla, hogy az e két feltételt teljesítő "csomagnak" mi lesz a sorsa. A megyeszékhely idei költségvetése még kiegyensúlyozott, terveinket nem kellett feladnunk, beruházást nem kellett félbehagynunk.

- Ha mindenütt így volna, akkor nem lenne szükség rá, hogy a kormányfőnek nyílt levelet írjanak a polgármesterek.

- Akkor is szükség lett volna rá, mivel az én viszonylagos nyugalmam is fogy, ahogyan múlnak a hónapok. Érzem a veszélyt. Ha mindannyian még csak sejtenénk a nagy bajt, akkor is protestálnunk kellene. De sokan nem csupán gyanítják, hogy borotvaélen táncolnak az önkormányzatok, hanem már tapasztalják is, hogy, a hasonlatnál maradva, a penge máris mélyen a talpukba vágott, el fognak esni... Érdemes egy példával illusztrálnom a kormány szűklátókörűségét. Hónapok óta tudható, hogy igencsak tönkrementek az utak. Kaposváron háromszázhatmillió forintot fordítunk az idén a város utcáira, de sokkal több kellene. Minden kátyú be lesz temetve, ám abban már nem bízom, hogy a legjobb útjavítási módszert tudjuk használni, be kell érnünk olcsóbbal is. És mit tett a kormány? A településeknél hagyta ugyan a gépjárműadót, de rögtön rá is tűzött egy címkét, amelyen az állt: ezt az összeget bérre kell fordítani. Kaposvár esetében hetvenmillió forint a "többlet", ebből most sok útburkolatot szépen meg lehetne javítani, és a járműadóból ehelyett közalkalmazottakat fizetünk. Ha lenne még kedvem viccelni, azt mondanám: ez egészen logikus.

Luthár Péter - Szabad Föld

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Tiltakozó polgármesterek levele Medgyessy Péterhez