Erről tanúskodik a német Bertelsmann Alapítvány tanulmánya, amelyet szerdán hoztak nyilvánosságra Berlinben. Az alapítvány szakértői a közelmúltban végezték a felmérést, amelynek során 16 tagállam 14 ezer állampolgárát kérdezték az unión belül végbe menő változásokról. Egyebek között arról, hogy mely országok töltik be a vezető szerepet az EU-ban, illetve kiket tartanak a szervezet legtekintélyesebb politikusainak. Ez utóbbi listát Angela Merkel német kancellár vezeti a szavazatok 24 százalékával. A második-harmadik helyen "holtversenyben" két új vezető, Nicolas Sarkozy francia elnök és Gordon Brown brit miniszterelnök áll.
Az említett 16 ország lakossága az unió összlakosságának 88 százalékát teszi ki, így a válaszok - mint az alapítvány szakértői hangsúlyozták - reprezentatívnak számítanak. A válaszokból kitűnt, hogy a korábbi német-francia vezető szerepbe vetett hit immár a múlté, az úgynevezett weimari háromszögben, azaz Németország, Franciaország és Lengyelország együttműködésében pedig végképp nem bíznak az emberek. Ez utóbbi az utóbbi években jócskán veszített jelentőségéből - állapította meg a tanulmány.
A korábbi német-francia motor helyett a német-francia-brit modellt nemcsak az érintett országok állampolgárai támogatták, de több más tagország, mindenekelőtt Dánia és Svédország lakosai is. A kutatók szerint sokan vallották azt, hogy az úgynevezett euró-csoport a jövőben az eddiginél nagyobb befolyáshoz jut Brüsszelben, azaz annak a tizenhárom tagországnak a tömörülése, amelyek már bevezették a közös európai valutát. Ez a csoport azonban túl nagy ahhoz, hogy a politikai integráció területén meghatározó kezdeményezéseket tegyen - tűnt ki a tanulmányból.
MTI- fidesz.hu