A líbiai igazságügyi tanács kedden enyhítette életfogytig tartó börtönbüntetésre az öt bolgár ápolónőre és a - nemrégiben bolgár állampolgárságot kapott - palesztin orvosra még tavaly kiszabott halálos ítéletét. A hat egészségügyi dolgozót azzal vádolták, hogy szándékosan fertőztek meg HIV-vírussal több mint 400 líbiai gyermeket egy bengázi kórházban. A határozat kihirdetése előtt az áldozatok családjai bejelentették, hogy lemondanak a halálos ítéletről, miután megkapták gyermekenként az egymillió dolláros kárpótlást.
Borisz Velcsev bolgár főügyész közlése szerint Szófia egy 1984-es egyezmény alapján már szerdán hivatalosan kérte Tripolitól a hat elítélt kiadatását. Az egyezmény értelmében a két ország idegenben elítélt állampolgárai saját hazájukban tölthetik le a büntetésüket. Egyelőre senki sem tudja megmondani, mikor térhetnek haza a lassan nyolc és fél éve az észak-afrikai arab országban raboskodó elítéltek, akinek a bolgár elnök megkegyelmezhet.
"Számunkra csak azután zárul le az ügy, hogy az egészségügyi dolgozók visszatértek bolgár földre, s azon dolgozunk, hogy ez mihamarabb megtörténjék" - jelentette ki Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök Szófiában.
Az ügy elhúzódását sejteti, hogy Líbia - legalábbis a bolgár bTV értesülése szerint - feltételekhez köti az ápolónők és az orvos kiadatását. Tripoli állítólag azt szeretné, ha Bulgária állná azoknak a fertőzött gyerekeknek a külföldi taníttatását, akiknél még nem manifesztálódott az AIDS-betegség.
Megkönnyítheti a kiadatást, hogy egy líbiai bíróság szerdán elejtette az ápolónők és az orvos ellen felhozott rágalmazási vádat. Az egészségügyi dolgozók ellen egy rendőr kezdeményezett eljárást, mert azt vallották, hogy egy rendőrkutyák kiképzésére fenntartott kormánylétesítményben megkínozta őket, így kényszerítve ki beismerő vallomásukat. A bíróság májusban egy hasonló ügyben már elejtette a vádat, akkor három másik rendőr perelte be rágalmazás miatt a külföldi egészségügyi dolgozókat.
Az Európai Unió, az Európa Tanács és az Egyesült Államok egyaránt megkönnyebbüléssel fogadta a líbiai legfelsőbb igazságügyi tanács döntését az ítélet enyhítéséről és szorgalmazták az elítéltek kiadatását Bulgáriának.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Benita Ferrero-Walder külkapcsolatokért felelős biztos jelezték: olyan megoldást tartanak kívánatosnak, amely lehetővé tenné, hogy a bolgárok a lehető leghamarabb elhagyhassák Líbiát és az Európai Unió területére szállíthassák őket. Nicolas Sarkozy francia elnök néhány órával a líbiai döntés bejelentése után telefonon beszélt Moammer el-Kadhafi líbiai vezetővel, akinek jelezte, hogy a "következő napokban" az észak-afrikai arab országba készül utazni - jelentette a Jana hivatalos tripoli hírügynökség.
Líbia fizette ki a HIV-fertőzött gyermekek családjainak járó kártérítést, amely lehetővé tette a ítélet módosítását - mondta Benita Ferrero-Waldner osztrák és bolgár rádióállomásoknak nyilatkozva. A szófiai közszolgálati rádióban elhangzott interjújában az EU-biztos kifejtette: az unió teljesítette a Líbiával kötött megállapodást, de nincs arról szó, hogy fizetett volna. Az összeg a családokkal tárgyaló Kadhafi Alapítványtól ered, tehát líbiai pénz - mondta. Az Ö1 osztrák közszolgálati rádiónak is lényegében így fogalmazott, hozzátéve, hogy az EU csak a bengázi kórház egészségügyi körülményeinek javításához folyósított közvetlen juttatásokat. A kárpótlási pénz a Szófia és Tripoli által 2005-ben, az EU védnöksége alatt létrehozott úgynevezett bengázi alapból származik - mutatott rá az osztrák biztos. Az alaphoz hozzájárult az Egyesült Államok is.
MTI - fidesz.hu