fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Drasztikus intézkedések a BBC-nél a bizalmi válságot okozó hibák után
2007. július 18., 18:04
Drasztikus intézkedéseket jelentett be szerdán a BBC vezérigazgatója világ első számú közszolgálati műsorszolgáltatójánál elkövetett közelmúltbeli szerkesztési "hibák" és visszaélések nyomán, amelyek a társaság vezetése szerint alkalmasak a cégbe vetetett hagyományos közbizalom megingatására.

Mark Thompson, aki szerdán személyesen adott számot a BBC-t irányító kormányzói testület, a BBC Trust előtt az elmúlt időszak látványos botrányairól, a meghallgatás után külön közleményben jelentette be a tervezett és már elhatározott intézkedések hosszú sorát.

A BBC az első lépések egyikeként csütörtökön nulla órától felfüggeszti tévé- és rádióállomásai összes betelefonálós vetélkedőműsorának sugárzását, és a "lehető leghamarabb" szintén leállítja világhálós interaktív vetélkedőit.

Ennek előzményeként többször előfordult a kvízműsorok eredményeinek meghamisítása, illetve az, hogy az egyes programok stábjának tagjai a vetélkedő részvevőjének adták ki magukat élő adásban.

Az egyik legsúlyosabb ilyen eset a Blue Peter című, gyermekeknek szóló telefonos tévévetélkedőn fordult elő; ezért az incidensért a brit médiafelügyelet (Ofcom) éppen nemrégiben 50 ezer font pénzbírságra ítélte a BBC-t. Ez volt az első eset, hogy a BBC-nek valamely szerkesztési visszaélésért büntetést kellett fizetnie.

Az Ofcom egyébként - függetlenül a BBC-nél kitört botránytól - éppen szerdán tette közzé rendkívül elmarasztaló, a brit elektronikus média egészére vonatkozó vizsgálati jelentését a betelefonálós műsorokban alkalmazott módszerekről.

A vizsgálatot a kereskedelmi tévék emelt díjas telefonos kvízműsoraival kapcsolatos súlyos nézői kifogások előzték meg. A bepanaszolt cégek közé tartozott az ITV kereskedelmi tévé, miután a cég egyik telefonos rejtvényműsorának kérdésére - miszerint mi található meg a legnagyobb valószínűséggel egy női retikülben - a pénznyerő válasz a sísapka, a műfogsor és a fali tipli lett volna.

Néhány hete pedig - éppen egy leleplező BBC-riportfilm nyomán - a reggeli magazinműsorokat sugárzó GMTV kereskedelmi társaság volt kénytelen bejelenteni emelt díjas telefonos kvízjátékának felfüggesztését, nézőkifosztó praktikák gyanúja miatt. Kiderült ugyanis: éveken keresztül hagyták, hogy nézők ezrei hívják a megadott számot - hívásonként 1,80 fontért (660 forintért) - azután is, hogy az adott feladvány nyertesét már kiválasztották.

A botránysorozat most elérte a vetélytársat leleplező BBC-t is, amelynek vezérigazgatója szerdán bejelentette: a drákói intézkedések részeként, a műsorszerkesztési kihágások miatt nem kevesebb mint 16 500 alkalmazottat irányítanak továbbképzésre. Emellett felkértek több száz, az érintett területeken szerkesztői beosztásban dolgozó munkatársat, hogy "egyelőre lépjenek vissza" feladatuk ellátásától.

Thompson nem részletezte, hogy ez utóbbi mit jelent, csak annyit mondott: szerdán "még nem kerültek szóba elbocsátások".

A vezérigazgató szerint "teljeséggel tűrhetetlen", hogy a BBC nevét, amelyet világszerte az őszinteséggel és a megbízhatósággal azonosítanak, a nézők megtévesztése sározza be.

Mark Thompson bejelentette azt is: külön vizsgálat indul a legutóbbi súlyos botrány ügyében, amely azután robbant ki, hogy a BBC szándékosan eltorzított beharangozót közölt a brit uralkodóról készült, ősszel műsorra kerülő dokumentumsorozatról.

A "megszerkesztett", világszerte sugárzott előzetest - amelynek beállítása szerint II. Erzsébet királynő dühödten kirohant egy hivatalos portréfotózásról, miután összeveszett a fotóssal, jóllehet ez nem történt meg - nem maga a BBC, hanem a sorozatot gyártó külső cég készítette. A BBC azonban vállalta a felelősséget, és - eddig példátlan módon - elnézést kért az uralkodótól.

MTI - fidesz.hu