Anton Mazur, az orosz külügyminisztérium biztonsági és leszerelési ügyekkel foglalkozó főosztálya fegyverzetellenőrzési részlegének vezetője az Interfax hírügynökségnek pénteken megismételte: a tárgyalásokon olyan elvi kérdéseknek kell napirendre kerülniük, mint a CFE-szerződésnek a NATO-tagállamok általi ratifikálása, a NATO-tagállamok fegyverzetére megszabott plafonérték csökkentése, ellensúlyozandó a bővítés révén megszerzett katonai potenciált, valamint az Oroszországot érintő szárnykorlátozások megszüntetése.
Mazur hangsúlyozta, hogy Oroszország, az Egyesült Államok és a NATO egyaránt érdekelt az európai hagyományos haderők korlátozásában, és támogatta a CFE-szerződés előírásainak hozzáigazítását a jelenkor valóságához. Hozzáfűzte, hogy Oroszország mindaddig teljesíti szerződéses kötelezettségeit, amíg életbe nem lép a CFE-szerződés felfüggesztéséről szóló elnöki rendelet.
Az orosz szakember szerint nem felelnek meg a valóságnak azok a sajtóhírek, amelyek szerint Oroszország leállítja a kölcsönös katonai ellenőrzéseket. Az orosz fél a terveknek megfelelően végez ellenőrzéseket a CFE-szerződés részes tagállamaiban, és tájékoztatja partnereit a hadgyakorlatokról, valamint csapatainak és haditechnikai eszközeinek mozgásáról. Moszkva július 17-én küldte el szerződéses partnereinek a szárnykorlátozások betartásáról szóló féléves jelentését - tette hozzá.
Az 1999-ben módosított CFE-szerződés értelmében a NATO-tagállamok összkvótája repülőgépekből 8038 darab, harckocsikból 22 424 darab, tüzérségi eszközökből 23 137 darab, helikopterekből pedig 2509 darab. Oroszország 3416 darab repülőgéppel, 6350 darab harckocsival, 6315 darab tüzérségi eszközzel és 825 helikopterrel rendelkezhet. Oroszország a CFE-szerződés hatálya alá eső területén repülőgépekből a kvóta mintegy 61, harckocsikból több mint 75, tüzérségi eszközökből több mint 90, helikopterekből pedig 53 százalékát állomásoztatja.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hét végén írta alá azt a rendeletet, amelynek értelmében Oroszország felfüggeszti a CFE-szerződésben vállalt kötelezettségeinek teljesítését mindaddig, amíg a NATO-tagállamok nem ratifikálják a megállapodást. Ha a helyzet addig nem változik, a moratórium december 12-én veszi kezdetét. Gyakorlati téren ez egyebek között azt jelenti majd, hogy Oroszország felfüggeszti a partnerek tájékoztatását, leállítja a NATO katonai ellenőrzéseit, és nem tekint érvényesnek semmilyen korlátozást a hagyományos fegyverekre.
MTI- fidesz.hu