A választási bizottság szerint Pratibha Patil a voksok 66 százalékát szerezte meg az országos és helyi parlamenti képviselők alkotta választótestületben. A bejelentést követően népünnepély kezdődött a frissen megválasztott elnök újdelhi háza előtt és Mahárástra államban lévő szülővárosában: a kormánypárt több száz híve táncol az utcán, dobokat verve és petárdákat robbantva.
A politikában eltöltött több mint négy évtizede ellenére Patilt országosan alig ismerték, amikor a Kongresszus Pártot irányító Sonia Gandhi elnökjelöltnek választotta abból a megfontolásból, hogy államfőként segítheti a több százmillió indiai nő hátrányos megkülönböztetése elleni harcot.
A választási kampány alatt Patilt számos személyes támadás érte: ellenfelei megvádolták, hogy híján van az államfői képességeknek és jelöltségét annak az egyedüli erényének köszönheti, hogy rendíthetetlenül lojális a Gandhi-családhoz. Reflektorfénybe kerültek a családtagjait érintő botrányok is: fivérét gyilkossággal gyanúsítják, férje ellen is nyomoz a rendőrség, mert belekeveredett egy nagy port felvert öngyilkossági ügybe. Muzulmán vezetőket és történészeket is magára haragított azzal a nőkhöz intézett felhívásával, hogy dobják el fátylaikat, mondván: az indiai nők csak azért kezdték el hordani ezeket a ruhadarabokat, hogy megvédjék magukat a XVI. századi muzulmán hódítóktól.
Patilt 1962-ben választották meg először helyi parlamenti képviselőnek, ezután többször volt miniszter Mahárástra szövetségi állam kormányában 1962 és 1985 között. A rá következő évtizedben az országos parlament tagjaként dolgozott tovább. Legutóbb Rádzsasztán szövetségi állam kormányzói tisztségét töltötte be.
A köztársasági elnöki poszton Abdul Kalamot váltja, aki ötéves megbízatásának lejárta után a hagyományoknak megfelelően nem jelöltette magát újra. Elemzők szerint valójában a Kongresszus Párt nem támogatta a rendkívül népszerű Kalam újraindulását, mert a párt iránt jobban elkötelezett személyt szeretett volna államfőnek.
MTI - fidesz.hu