fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az iszlamisták abszolút többséget szereztek Törökországban
2007. július 22., 21:49
Abszolút mandátumtöbbséget szerzett a török parlamentben a szavazatok 48 százalékával a kormányzó iszlám gyökerű Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a voksok nyolcvan százalékának az összesítése alapján - közölte a CNN-Türk török televízió.

Az eredményekből az következik, hogy a Recep Tayyip Erdogan kormányfő vezette AKP 330-345 képviselőt küldhet az 550 tagú török parlamentbe, vagyis ismét egyedül alakíthat kormányt.

A szavazást néhány városban kisebb incidensek zavarták meg: egy délkeleti tartományban késekkel és botokkal estek egymásnak a szavazók, és más városokból is érkeztek hírek összecsapásokról. Összesen 17-en sérültek meg a törökországi választásokon.

A kampány központi kérdése az állam világisága volt, az Európai Unió viszont alig került szóba. Az előre hozott választásokkal tulajdonképpen a belpolitikai válságot próbálják feloldani Törökországban. A török hadsereg ugyanis nem vette jó néven, hogy az AKP saját emberét, Adbullah Gült jelölte az elnöki posztra. A jelenlegi külügyminisztert azzal vádolták, hogy összemossa a vallást és a politikát. Az 1960 óta egyébként négy kormányt is megbuktató, a szekuláris Törökország őrének tekintett hadsereg szemében ez elfogadhatatlan volt.

Gül jelöltségének visszavonását tüntetéseken is követelték a törökök, végül az alkotmánybíróság formai okokra hivatkozva megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, és Erdogan kormányfő a novemberi választások előrehozatala mellett döntött.

Elelmzők szerint a nacionalista érzelmek nagyban befolyásolják majd a választás végeredményét, a törökök többsége ugyanis csalódott az Európai Unióban. Nem véletlen, hogy az uniós témák nem kerültek elő a kampányban. A politikai hangulatra rányomja a bélyegét az is, hogy kiújultak a harcok a kurdokkal, és az ankarai kormány ismét kilátásba helyezte, hogy csapatokat küld Észak-Irakba a kurd lázadók ellen.

A törökországi választásokat külföldön is nagy érdeklődéssel figyelik, és a hagyományos világi berendezkedés próbájának tartják.

A választások után feltehetőleg nagy nyomás nehezedik majd az új Erdogan-kormányra annak érdekében, hogy törölje el a közhivatalokban és az egyetemeken jelenleg érvényes fejkendőviselési tilalmat.

Törökországban kötelező a voksolás, több mint 42 millió állampolgárt vártak az urnákhoz.

radio.hu - fidesz.hu