A francia first ladyt az útra elkísérte Claude Guéant, az Elysée-palota főtitkára. Mindketten elnöki különgépen érkeztek a líbiai fővárosba.
Cécilia Sarkozy látogatásáról a Le Point című hetilap írta azt, hogy a vizit célja az öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos hazautaztatásának az előkészítése, ezt azonban Párizs egyelőre hivatalosan még nem erősítette meg, de nem is cáfolta. Az Elysée-palota hétfő hajnalban azonban közleményben jelentette be, hogy Nicolas Sarkozy az éjszaka folyamán többször is telefonon tárgyalt Jose Manuel-Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, a foglyok kiszabadításáról és mielőbbi hazautaztatásukról.
Az Európai Bizottság vasárnap este közölte, hogy Tripoliban tartózkodik Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külügyi biztosa is, aki Sarkozy asszonnyal együtt igyekszik elérni Líbia elsőszámú emberénél, hogy az ápolónők és az orvos minél előbb hazatérhessenek Bulgáriába. (A palesztin orvos időközben elnyerte a bolgár állampolgárságot.)
Cécilia Sarkozy és Guéant tíz napja már járt Líbiában, és tárgyalt Kadhafival. A Le Point értesülése szerint a hat elítéltet francia repülőgép szállítja majd Szófiába Cécilia Sarkozy kíséretében.
Az ápolónőket és az orvost Líbiában többször is halálra ítélték azzal a váddal, hogy Bengázi egyik kórházában HIV-vírussal szándékosan több mint 400 gyermeket fertőztek meg. A legsúlyosabb ítéletet a múlt héten életfogytig tartó szabadságvesztésre mérsékelték. Mivel Líbia és Bulgária között jogsegélyszerződés van érvényben, az elítéltek saját hazájukban is letölthetik büntetésüket. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy visszatérhessenek Bulgáriába.
Az ápolónők és az orvos ügye nagy felzúdulást váltott ki világszerte. Az elítéltek következetesen tagadták a vádakat, és mértékadó nemzetközi szakértők is kizártnak tartják a bűncselekmény-sorozat elkövetését bizonyítva látva azt, hogy a fertőződéseket a gyógyintézet siralmas higiéniai állapota okozta.
MTI - fidesz.hu