Mindössze annyiban tudtak megegyezni a Núri al-Máliki iraki kormányfő irodájában, a miniszterelnök részvételével lezajlott tárgyaláson, hogy háromoldalú - amerikai-iráni-iraki - biztonsági bizottságot alakítanak, amelynek egyebek között az iraki-iráni határ biztosításával kapcsolatos kérdések kezelése lesz a feladata.
Noha heves szóváltások zajlottak le Ryan Crocker amerikai és Haszan Kaszemi Komi iráni nagykövet között, az utóbbi mégis pozitívként értékelte a találkozót az iráni al-Alam televíziónak adott nyilatkozatában.
Az amerikai nagykövet megismételte azt az amerikai vádat, hogy Irán támogatja az amerikai katonák ellen (is) harcoló iraki síita milíciákat, mindenekelőtt a Badr Brigádokat és a Mahdi Hadseregét. (Az előbbi a legnagyobb iraki síita párt, a kormányzó koalícióhoz tartozó Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának fegyveres szárnya, az utóbbi pedig Moktada asz-Szadr befolyásos síita hitszónok követőinek fegyveres szervezete. Becslések szerint mindkét milícia mintegy tízezer fegyverest számlál.) Komi újólag visszautasította az amerikai vádat.
Az iraki kormány szóvivője úgy fogalmazott a hármas találkozó után, hogy Iraknak javára válna, ha javulna az Egyesült Államok és Irán viszonya.
A mostani találkozó már a második kísérlet arra, hogy az amerikai és az iráni fél egyetértésre jusson az iraki erőszak okairól és megszüntetésének módjáról, de a május végén megtartott első találkozó még annyi eredménnyel sem járt, mint a mostani.
Az iráni külügyminisztérium szóvivője a tárgyalással egyidejűleg nyilatkozatot adott ki Teheránban, szintén visszautasítva azt az amerikai állítást, amely szerint Teherán kiképzi, pénzeli és fegyverutánpótlással látja el az iraki síita milíciákat. Egyúttal megismételte azt a Teheránban többször hangoztatott véleményt, hogy az iraki erőszak fő oka az amerikai csapatok jelenléte az arab országban.
MTI - fidesz.hu