Megérkezésük pillanatában bolgár elnöki kegyelemben részesült a Líbiában életfogytiglani börtönre ítélt, s egy jogsegély- egyezmény értelmében Szófiának kiadott hat fogoly. Francia repülőgépen érkeztek - velük a kiszabadításukban közreműködő két asszony: Cécilia Sarkozy, a francia államfő neje és Benita Ferrero-Waldner, az EU osztrák külügyi biztosa. Ők folytattak előzőleg megbeszéléseket Moamer el-Kadhafi líbiai vezetővel. A szabadulás megkönnyebbülést okozott Bulgáriában, Európában és Líbiában is. Fellélegeztek a nemzetközi, így amerikai kőolajcégek is, amelyek izgatottan várták, hogy elháruljon az utolsó akadály az észak-afrikai ország szénhidrogénmezőire való visszatérésük elől. Líbia arra számít, hogy integrációja a nemzetközi közösségbe ezzel megvalósulhat és véget ér évtizedes pária státusa.
A hat most szabadult fogoly a líbiai politika túsza volt. Óriási váltságdíjat követeltek szabadon bocsátásukért, most végül megelégedtek 460 millió dollárral. A bengázi kórházban 426 gyerek fertőződött meg AIDS-betegséggel, több mint ötvenen meghaltak. A megállapodás értelmében az Európai Unió és Bulgária is hozzájárul a beteg gyerek kezeléséhez. Tripoli az utolsó pillanatban még azzal állt elő, hogy az EU építsen autópályákat számára, de erről végül lemondtak. A szabadulás napján nemzetközi vita bontakozott ki arról, hogy fizettek-e vérdíjat az ápolónőkért. A bolgár hatóságok és az EU vezetői - köztük Nicolas Sarkozy francia elnök is - ezt tagadták, miközben a líbiai külügyminiszter ragaszkodott ahhoz, hogy pénzért szabadult az öt nő és a palesztin orvos a börtönből. A Népszabadság szófiai forrásból úgy értesült, hogy a pénzt "nemzetközi donorok és líbiaiak adták össze" és Bulgáriának nem kellett fizetnie. Korábban az terjedt el, hogy esetleg a Líbia adósságainak elengedését számítják a pénzbe.
A helyzet fonák voltát jellemzi, hogy a szabadulás napján az ifjabb Kadhafi által vezetett alapítvány egy vezetője azt sugallta: tisztában voltak vele, hogy a külföldi nővéreket teljesen ártatlanul tartották börtönben és ítélték halálra.
A nővéreket és a palesztin orvost (egyébként ő is bolgár állampolgárságot kapott korábban) hatalmas tömeg fogadta a szófiai repülőtéren. Egészségesnek látszottak, az újságíróknak csak pár szót mondtak. "Tudom, hogy bolgár földön vagyok, de még nem vagyok képes felfogni, hogy vége az egésznek" - mondta Krisztiana Valcseva. Al-Hadzsudzs doktor feltehetően Hollandiába utazik, ahol családja él. A kiszabadultakat a bojanai kormányrezidenciára szállították, ahol egy hetet töltenek családjaikkal, és ott orvosi és pszichológiai segítségben részesülnek.
nepszabadsag.hu - fidesz.hu