A román hírközlési források szerint Chitac akkori helyettesét, Gheorghe Andrita tartalékos tábornokot és három rendőrezredest azzal vádolnak, hogy az ő parancsaik miatt vesztették életüket hatan az akkori politikai hatalom ellen az utcán tüntető civilek közül.
A romániai rendszerváltást követő év júniusában kivonultak Bukarest központjába a Ion Iliescu akkori államfő által vezetett hatalommal egyet nem értő emberek. A vádirat szerint a belügyminiszter adott parancsot a tüntetés helyszíneként szolgáló Egyetem tér kiürítésére.
A karhatalmi erők kivonulása következtében 262 személyt tartóztattak le. A történtekről értesült felháborodott tömeg körbevette a belügyminisztérium épületét, s a letartóztatottak szabadon bocsátását követelte. Ekkor figyelmeztető lövéseket adtak le, s ennek nyomán hatan vesztették életüket.
A bűnügyi akta másik részét a katonai ügyészek kénytelenek voltak átadni a legfőbb ügyészségnek, mivel a román alkotmánybíróság júniusban úgy döntött, hogy civil személyek ellen csak polgári ügyészség vizsgálódhat. A bányászjárás miatt mintegy húsz civil gyanúsított között Ion Iliescu is szerepel. Az államhatalom és a nemzetgazdaság elleni bűncselekménnyel, bűnszövetkezetben való részvétellel, rablással, törvénytelen fogva tartással, valamint emberiesség ellen elkövetett bűntettel gyanúsítják őket.
A taláros testület döntését a román sajtó úgy értelmezte, hogy ezzel Iliescu a többi gyanúsítottal együtt elkerülte a felelősségre vonást mind a bányászjárás, mind az 1989-es forradalom ügyében.
Laura Codruta Kövesi főügyész azonban többször is hangsúlyozta, hogy a nyomozást e változás miatt nem kell elölről kezdeni, a bizonyítékok továbbra is érvényesek.
Szerdán Iliescu éles támadást intézett egy nyílt levélben Traian Basescu államfő ellen, aki nemrég egy interjúban a többi között kijelentette, hogy a volt államfő ellen vizsgálódnak az ügyészek az 1989-ben és 1990-ben elkövetett gyilkosságok miatt.
MTI - fidesz.hu