"A világhelyzet és belpolitikai érdekeink megkövetelik, hogy a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SzVR) folyamatosan növelje képességeit, főleg az információszerzés és az országvezetés számára készítendő elemzések területén" - jelentette ki Vlagyimir Putyin a Kremlben, a hadsereg és a biztonsági szolgálatok magas rangú tisztjeivel tartott találkozóján. Az elnök nem nevezett meg egyetlen országot sem, amellyel szemben a kémkedést erősíteni akarja, de amerikai és brit tisztségviselők közelmúltbeli beszámolói szerint az orosz kémek intenzívebben tevékenykednek ezekben az országokban.
Putyin a világ legfejlettebb országait és hazáját tömörítő G8-csoport legutóbbi találkozóján javaslatot tett arra, hogy az Egyesült Államok a Csehországban és Lengyelországban létesítendő rakétapajzs-elemek helyett az azerbajdzsáni orosz radarállomást alakítsa át céljaira. Washingtoni tisztségviselők azonban kétlik, hogy a még a szovjet időkben épült azeri létesítmény műszakilag beleilleszthető lenne az amerikai rendszerbe.
Az orosz elnök szerint azonban az Egyesült Államok csak akadékoskodik. Mint szerdán a Kremlben mondta, az orosz javaslatra még nem kaptak választ. "Haderőnk teljes körű megerősítése vitathatatlanul az egyik legfontosabb feladatunk" - jelentette ki, és ígéretet tett arra, hogy a hadsereg új fegyverekkel való felszerelése folytatódik.
Putyin a tanácskozáson elavultnak nevezte az európai hagyományos fegyvereket korlátozó CFE-szerződést. Rámutatott: az 1990-ben aláírt megállapodás abból indult ki, hogy két katonai tömörülés létezik Európában, a NATO és a Varsói Szerződés Szervezete. A helyzet azonban gyökeresen megváltozott azóta, hiszen majdnem mindegyik kelet-európai ország belépett a NATO-ba.
Emlékeztetett arra is, hogy a balti köztársaságok és a Balkán egyes államai nem írták alá a szerződés módosított változatát. Hozzátette, hogy az eredeti CFE-szerződésben a balti köztársaságok még a "Balti-tenger melléki katonai körzet" címen szerepelnek.
"Lehet, hogy nekem kell parancsnokot kineveznem oda?" - ironizált Putyin, aki szerint mindez tökéletes ellentétet képez a valósággal szemben, s ezért kellett Oroszországnak a CFE-szerződés és a hozzá kapcsolódó nemzetközi megállapodások hatályának felfüggesztése mellett döntenie. A kremlbeli tanácskozáson elhangzottak olvashatók a Kreml honlapján.
Oroszország, amely igen elégedetlen amiatt, hogy egyre közelebb kerül határaihoz az amerikai hadsereg, július 14-én jelentette be, hogy 150 nap múlva felfüggeszti részvételét a CFE-szerződésben és a hozzá kapcsolódó nemzetközi megállapodásokban. Moszkvát felháborítja, hogy a NATO-tagállamok nem ratifikálták az 1999-ben módosított szerződést. Az észak-atlanti szövetség tagállamai viszont addig nem hajlandóak ratifikálni az adaptált megállapodást, amíg Oroszország - politikai kötelezettségvállalásával összhangban - ki nem vonja csapatait Moldovából és Grúziából.
MTI - fidesz.hu