Évek óta zuhan a versenyképességi világranglistán Magyarország: jelenleg a harmincötödik helyen állunk - írja az mfor.hu. Az Ernst & Young piacelemző és pénzügyi tanácsadó cég szerdán közzétett felmérése pedig azt mutatja, hogy a konkrét befektetések számát tekintve a 2005-ös nyolcadik helyhez képest 2006-ra a tizenegyedik helyre estünk vissza.
Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára szerint Magyarország tőkevonzó képessége 2000 óta folyamatosan esik, mivel az egymást váltó kormányok elodázták a reformokat, az átalakítások nyomán viszont máris érezhető a befektetői kedv növekedése. A kormány előrejelzései szerint jövőre Magyarország lehet a negyedik legnépszerűbb célpont Európában.
A tanácsadó cég felmérésében vannak ugyanakkor olyan adatok, amelyek azt mutatják, hogy a magyar gazdaság szerkezete még mindig nem elég modern. Míg tőlünk nyugatra a külföldi tőkebefektetések a tudásiparba áramlanak, addig Magyarországon még mindig a termelőipari beruházások állnak az élen. Ennek annyi előnye van, hogy hazánkban egy külföldi tőkebefektetés sokkal több munkahelyet teremt, mint Nyugat-Európában - olvasható ki a felmérésből.
Ezen a téren is megfordulni látszik azonban a trend, amit jól mutat, hogy az elmúlt években 43 szolgáltatóközpont települt Magyarországra, ezekben 14 ezer magasan képzett munkavállaló dolgozik - kommentálta a felmérést a szakállamtitkár.
Ahhoz, hogy az ország jobban teljesítsen a tudásgazdaság más ágazataiban, oktatási reformokra van szükség, ezek részben már elkezdődtek - magyarázta az államtitkár. Az átalakítások eredményeként több műszaki szakember kerülhet ki az egyetemekről, ami szintén a tudásgazdaságot erősítheti Magyarországon - közölte Egyed.
MNO - fidesz.hu