A képviselőház 399:24 arányban támogatta azt a javaslatot, amely korlátozza a szövetségi források felhasználását abban az esetben, ha azok olyan katonai létesítmények vagy támaszpontok kiépítésére irányulnak, amelyek az Egyesült Államok fegyveres erejének állandó iraki tartózkodását célozzák. A határozat hasonló korlátozást tartalmaz arra az esetre is, ha az Egyesült Államok jelenlétével gazdasági ellenőrzés alá próbálja vonni az iraki olajkészleteket és kitermelésüket. A demokraták szerint a lépésre azért volt szükség, hogy egyértelművé tegyék: Amerika nem tervez állandó katonai jelenlétet Irakban. A republikánusok nem ellenezték a határozatot, mert szerintük az összhangban van a Fehér Ház jelenlegi Irak-politikájával.
"A demokrata többség által szorgalmazott határozat egy újabb politikai bűvészmutatvány, hiszen az Egyesült Államok soha nem javasolta állandó támaszpontok létrehozását Irakban" - mondta a határozatról John A. Boehner, a republikánusok képviselőházi vezetője.
A New York Times információi szerint a jövő héten a demokraták újabb kísérletet tesznek az iraki csapatkivonás megkezdésének kikényszerítésére. A Pentagon költéseit felügyelő kongresszusi albizottság elnöke és a vezető háborúellenes demokrata politikus, John P. Murtha olyan javaslatot készül előterjeszteni, amely a közel-keleti stabilitás megteremtésére vonatkozó terv benyújtására kötelezné George Bush elnököt, illetve hatvan napon belül megkezdené az amerikai alakulatok kivonását Irakból. A határozat nem tartalmaz időpontot a kivonulás befejezésére. A törvényjavaslatot a jövő évi katonai büdzséről (460 milliárd dollár) szóló jogszabályhoz kötné Murtha.
A demokraták többször próbálták a kongresszuson keresztül megváltoztatni Bush elnök Irak-politikáját, de vagy a szenátus utasította el a kivonulásra vonatkozó javaslatot, vagy az elnök vétózta meg a kongresszus által jóváhagyott törvényt.
Magyar Hírlap- fidesz.hu