Az elnök egy éve nem mutatkozik a nyilvánosság előtt, és csak újságcikkeken keresztül szól a kubai néphez, ám így is képes gátat szabni a legcsekélyebb reformkísérleteknek. A betegségéből lábadozó vezető az elmúlt hetekben megjelent írásaiban elsősorban azt hirdette, hogy a Gonosz a tehetős Északon lakozik, míg a Jó a szegény és kiszolgáltatott Dél pártján áll. Castro ragaszkodik hozzá, hogy Kuba - mint a nincstelen és kizsákmányolt népek képviselője - nem egyezhet ki soha az Egyesült Államokkal és annak szövetségeseivel.
Az állami lapokban közölt elnöki cikkek kitérnek világpolitikai ügyekre a koszovói rendezéstől kezdve az észak-koreai atomválságig, valamint gazdasági és energiapolitikai kérdésekre is. Legutóbb Castro a Rio de Janeiróban rendezett Pánamerikai Játékokról értekezett, és ebben a témában is alkalmat talált arra, hogy közvetett módon bírálja az Egyesült Államokat. Szóvá tette ugyanis, hogy bizonyos országokban a sportolók nemcsak hazájuk dicsőségéért versenyeznek, hanem bőséges haszonra is szert tesznek: egyesek még 100 ezer dollárnál is több, egy cukorgyár tulajdonosának fizetésénél is magasabb összeghez jutnak évente.
A jelenleg 81 éves Fidel Castro 2006. július 31-én adta át ideiglenes jelleggel öccsének, Raúl Castrónak az ország irányítását. Betegségét és gyógykezelését elővigyázatosságból államtitoknak nyilvánította. Legfeljebb Hugo Chávez venezuelai elnök és más baráti látogatói révén kerülhetnek napvilágra az állapotával kapcsolatos részletek.
Az ország helyzetében és a kubaiak hétköznapjaiban érzékelhetően nem változott semmi az elmúlt egy évben. A Venezuelából érkező jelentős pénzügyi támogatás biztosítja a hatékonysági szempontokat figyelmen kívül hagyó szocialista gazdasági rendszer túlélését. Az ország visszamaradottságát Castro továbbra is azzal magyarázza, hogy a gazdag államok elszippantják a szegény népek legnagyobb koponyáit, ezzel akadályozva a hátrányos helyzetű országok fejlődését. Sok kubai azonban másképp látja a helyzetet, és inkább Mexikóba vagy az Egyesült Államokba próbál kivándorolni. Előfordult, hogy külföldön versenyző kubai sportolók is úgy döntöttek, a verseny után nem térnek vissza hazájukba.
Egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy Fidel Castro hamarosan ismét aktívan átvenné az irányítást. Elemzők szerint elképzelhetetlen, hogy Kubában bármi megváltozzon, amíg az egykori forradalmár életben van. Castro berendezkedett arra, hogy a háttérből irányítsa az eseményeket, és gondosan vigyáz arra, hogy Kuba ne térjen le arról az útról, amelyet ő az elmúlt fél évszázadban kijelölt számára.
MTI- fidesz.hu