fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fidesztelenített kuratórium MDF-es segédlettel
2003. március 11., 11:28
Az Országgyűlés hétfői ülésén az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőinek szavazataival beválasztották a Magyar Televíziót felügyelő kuratórium elnökségébe a demokrata fórum újabb két jelöltjét. A médiatörvénnyel is ellenkező fidesztelenítés miatt a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója kivonult az ülésteremből, de az MDF frakciójának is mintegy fele nemmel voksolt "saját" jelöltjeire.

Megválasztotta Hajdu Istvánt, a Magyar Rádió Rt. korábbi elnökét az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnökévé az Országgyűlés hétfőn, helyreállítva ezzel a médiahatóság működőképességét; a tisztség Körmendy-Ékes Judit tavaly decemberi lemondásával üresedett meg.

Az Országgyűlés 324 igen, 19 nem szavazattal és négy tartózkodással választotta meg Hajdut, aki 2004-ig, a testület mandátumának lejártáig tölti be az ORTT-elnöki posztot. Az MSZP és az MDF egységesen igennel, az SZDSZ nemmel szavazott. A Fidesz-frakció 129 tagja támogatta Hajdu István megválasztását, míg négyen - Arnóth Sándor, Kékkői Zoltán, Pósán László és Szentgyörgyvölgyi Péter - tartózkodtak.

Az, hogy az SZDSZ képviselői a szavazáskor a nem gombot fogják megnyomni, már korábban világossá vált. A párt politikusai ugyanis soha nem rejtették véka alá, hogy jelentős fenntartásaik vannak a Magyar Rádió korábbi elnökével szemben az érája alatt bevezetett rendszeres Orbán-interjúk miatt.

Nyilvánvaló, hogy erre utalt Pető Iván is, amikor az ORTT-elnökjelölt Kulturális és Sajtóbizottság előtti meghallgatásán úgy nyilatkozott: biztos, hogy az SZDSZ-nél nem lesz kötelező szavazás, és egyúttal valószínűnek nevezte, hogy frakciótársainak többsége nem támogatja majd Hajdu István megválasztását.

Az Országgyűlés hétfői ülésén megválasztották a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnökségét is, így a Ház az ellenzéki jelöltekként felvonultatott MDF-es jelöltekről is szavazott.

Erre annak ellenére került sor, hogy az ellenzéki oldal médiatörvény által előírt közös jelöltállítását az MDF már korábban lehetetlenné tette azzal, hogy a Fideszt megkerülve juttatta be delegáltjait a testületbe. Az MDF részéről ennek folytatásaként arról is döntés született, ha hétfő délig a Fidesz - Magyar Polgári Párt nem jelöl két kurátort az MTV közalapítvány kuratóriumi elnökségébe, akkor a demokrata fórum frakciója megszavazza az általa javasolt elnökségi tagokat Kozma Huba volt MDF-s országgyűlési képviselő és Kerekes Pál mérnök-informatikus személyében. A Fidesz ezzel kapcsolatban viszont jelezte, "semmilyen elvtelen kompromisszumot nem kíván kötni, sem a kormánypártokkal, sem a Magyar Demokrata Fórummal". A nagyobbik ellenzéki párt ugyanakkor az MDF azon érvelését is "hamisnak" nevezte, miszerint a fórum azért nevez meg további két jelöltet, mert a Fidesz nem vesz részt a jelölésben.

Rogán Antal fideszes frakcióvezető-helyettes ügyrendi hozzászólásában ezért arra kérte az Országgyűlést, hogy a kuratórium elnökségi tagjairól szóló határozatról ne szavazzon. Mint mondta: a tagok jelölése nem felelt meg a törvényi előírásoknak, ezért a szavazásban a Fidesz nem vesz részt. A képviselők többsége ezt, a levezető elnök ismertetése szerint, arra hivatkozva utasította el, hogy a Fidesz a legutóbbi házbizottsági ülésen jelezte, nem állít jelöltet, amiért is a médiatörvény értelmében "az adott oldal másik képviselőcsoportja jelölheti a négy személyt".

Miután a Fidesz képviselőcsoportja elhagyta az üléstermet, az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőinek voksaival megválasztották Czeglédi Lászlót a kuratórium elnökének, alelnökének pedig Kozma Hubát. A 23 fős MDF-frakcióból a szavazáskor mindkét kurátor esetében nemmel voksolt Balsai István, Csapody Miklós, Font Sándor, Hende Csaba, Horváth Balázs, Püski András és Szászfalvi László.

MTI - fidesz.hu