George Bush és Gordon Brown találkozójának fő témái között szerepel Irak, Irán, Afganisztán, a szudáni darfuri válság és a globális felmelegedés is. Az amerikaiak attól tartanak, hogy az új brit miniszterelnök a mielőbbi csapatkivonás híve Irakból. Irán kapcsán is eltér a két politikus álláspontja: Brown feltehetőleg nem támogatna semmilyen katonai akciót Teherán ellen.
Nagy-Britanniában külpolitikai szakértők Blair és Bush személyes barátsága után a kapcsolatok fellazulására számítanak az USA-val. Az új londoni kormány külügyminiszter-helyettese, Lord Mark Malloch-Brown (volt ENSZ-főtitkár-helyettes) néhány hete arról nyilatkozott, hogy Nagy-Britannia "nincs többé a csípőjénél összenőve Amerikával". A Brown-hoz közelálló nemzetközi fejlődésügyi államtitkár, Douglas Alexander pedig új szövetségek létrehozásának szükségességéről és a nemzetközi közösség szerepének fontosságáról beszélt.
Gordon Brown Washingtontól való távolságtartására utal az is, hogy a politikus első külföldi útja az USA helyett Franciaországba vezetett, majd Berlint látogatta meg az új brit miniszterelnök, "legfontosabb stratégiai partnere" előtt. Brown Camp Davidből hétfőn New Yorkba utazik, hogy beszédet mondjon az ENSZ-ben.
lanchidradio.hu - fidesz.hu