fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Német diplomata képviseli az EU-t a Koszovó-tárgyalásokon
2007. július 29., 16:18
Német diplomatát bízott meg Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője azzal, hogy legyen az Európai Unió képviselője a Koszovó jövendő státusával kapcsolatos tárgyalásokon.

Wolfgang Ischinger, Németország jelenlegi londoni nagykövete Oroszország és az Egyesült Államok vezető diplomatáival együtt próbálja majd megegyezésre bírni Belgrádot és Koszovó albán vezetésű kormányát - közölte vasárnap Brüsszelben Cristina Gallach, Solana szóvivője.

Az úgynevezett koszovói összekötő csoport (kontaktcsoport) közvetít a tárgyalásokon. Ennek hat állam - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Oroszország - a tagja, de az EU-hoz tartozó államok német javaslatra megegyeztek a múlt héten, hogy egyetlen közös képviselőt küldenek a tárgyalásokra.

Ischingernek van már gyakorlata a hasonló közvetítő tevékenységben és a délszláv térség ügyeiben is, hiszen a kilencvenes években - külügyminiszter-helyettesként - részt vett a daytoni békekonferencián, amelyen megszületett a boszniai háborút (1992-95) lezáró békeegyezség.

Koszovó nemzetközi jogi értelemben Szerbia része jelenleg, de Belgrádnak nincs szava a tartomány belügyeinek intézésében. 1999 óta (a NATO Szerbia elleni légi hadjáratának vége óta) Koszovó ENSZ-igazgatás alatt áll.

A koszovói albánok a tartomány függetlenségét követelik, Belgrád viszont ragaszkodik ahhoz, hogy Koszovó Szerbia része maradjon, s "csak" széles körű autonómiát lenne hajlandó biztosítani.

Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott közvetített tavaly Belgrád és a koszovói albánok tárgyalásain, sikertelenül. Végül olyan javaslatot terjesztett elő, amely nemzetközileg ellenőrzött függetlenséget biztosított volna Koszovónak. Az Ahtisaari-terv alapján beterjesztett nyugati határozati javaslatról végül nem szavazott az ENSZ Biztonsági Tanácsa, mert Oroszország jelezte, hogy minden olyan elképzelést megvétóz, amely Belgrád számára elfogadhatatlan.

Ezért az Egyesült Államok és az EU indítványozta: tartsanak az érdekelt felek újabb tárgyalásokat a kontaktcsoport közvetítésével. A tárgyalások időtartamát 120 napban szabták meg. Oroszország leszögezte a múlt kedden, hogy álláspontja szerint az új tárgyalások nem alapulhatnak az Ahtisaari-terven.

MTI - fidesz.hu