A jelentés szerint Irakban a helyzet sok tekintetben rosszabb, mint a 2003. évi amerikai megszállás előtt volt, és a válság azzal a veszéllyel fenyeget, hogy még instabilabbá teszi az országot. A szervezetek kérik a nemzetközi közösséget, hogy segítsen a humanitárius feladatok megoldásában, mivel a lakosság csaknem egyharmada, nyolcmillió lakos sürgős segélyre szorul.
"Ebből a nyolcmillióból négymillió nem étkezik rendszeresen, és különböző típusú humanitárius segélyekre szorul, a lakosság 70 százaléka nem jut tiszta vízhez, több mint kétmillió kényszerült lakhelye elhagyására (másutt lakik az országban), és több mint kétmillió menekült el (nagy részük szíriai vagy jordániai menekülttáborban vagy még rosszabb körülmények között él). A lakosság 43 százaléka abszolút szegénységben tengődik - olvasható a 43 oldalas jelentésben.
"Az életminőség csökkenése leginkább a gyerekeket érinti, körükben az alultápláltak aránya 28 százalék, míg a 2003-as megszállás előtt 19 százalék volt. Az országban egyre kevesebb az élelem, a víz, egyre kevesebb embernek van fedél a feje fölött, egyre kevesebb jut hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz, orvosi ellátáshoz, oktatáshoz, munkához" - állapítja meg az Oxfam, amely mintegy 80 nemzetközi és 200 iraki segélyszervezettel közösen - egy 2003 óta létező koalíció keretében - készítette a jelentést. A legtöbb nemzetközi szervezet nincs jelen Irakban, csak a hazaiak, azok pedig súlyos forráshiánytól szenvednek. Jeremy Hobbs, az Oxfam igazgatója Bagdadban elmondta, hogy a harcok és a gyenge intézményrendszer miatt a humanitárius munkának súlyos korlátai vannak az országban, mindazonáltal többet kellene tenni az iraki népért.
MTI - fidesz.hu