fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Vége a "mézesheteknek" a francia-német diplomáciában
2007. július 30., 12:17
A német kormány több magas rangú politikusa élesen bírálta ugyanis azt a francia-líbiai megállapodást, amelyet a múlt héten kötöttek egy atomreaktor szállításáról, s általánosságban felrótta Nicolas Sarkozy francia elnöknek, hogy "megfeledkezik" a külpolitikai lépések uniós összehangolásáról.

A berlini bírálatok élessége különösen szembetűnő annak nyomán, hogy hivatalba lépésekor az új francia államfő és Angela Merkel kancellár a kétoldalú viszony és ezen belül a közös külpolitika erősítésében állapodott meg, s az első lépések - mindenekelőtt az európai szerződés megmentése érdekében - még arra utaltak, hogy e megállapodás szerint járnak el a felek.

A német fővárosban már azt is fenntartásokkal fogadták, hogy a Sarkozy-házaspár a közelmúltban előzetes egyeztetés nélkül kapcsolódott be a Líbiában fogva tartott bolgár ápolónők, illetve egy palesztin orvos hazaengedését célzó tárgyalásokba. A Nicolas Sarkozy és Moamer el-Kadhafi líbiai vezető között létrejött "atomügylet" már nyílt felháborodást váltott ki.

A külügyminisztérium több vezetője, köztük Gernot Erler államminiszter és Günter Gloser, a német-francia kapcsolatok felelőse hétfőn egyaránt elítélte, hogy Franciaország az EU-val való egyeztetés nélkül kötött szerződést Líbiával egy atomreaktor szállításáról. Erler szerint ilyen esetben egyértelmű az "egyeztetési kötelezettség". A külügyminisztérium második embere közvetve utalt arra is: Németország adott esetben meg is torpedózhatja az egyezményt. Szavai szerint felmerülhet a német exportengedély megadásának kérdése, mivel a Siemens konszern tekintélyes részesedéssel rendelkezik abban a francia atomenergetikai csoportban, amely a nukleáris technológia szállítója lehet Líbia számára.

A külügyi vezetők nyilatkozataiból kitűnt, hogy Berlinben egyre nagyobb nehezteléssel tekintenek a francia külpolitikai lépésekre, s nemcsak az egyeztetést hiányolják, hanem általában elsietettnek is tartják a francia döntéseket. Ez vonatkozik a Líbiának szánt reaktor szállítására is. Berlinben emlékeztetnek, hogy Tripoli csak a közelmúltban hagyott fel atomprogramjával, azaz a korábbi aggodalmak még nem csitultak el teljesen.

Mind Erler, mind Gloser hangoztatta: az EU valóban törekszik arra, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatait Líbiával, erősítse együttműködését az észak-afrikai arab országgal. Úgy vélekedtek ugyanakkor, hogy nem helyes ezt rögtön egy atomreaktor szállításával kezdeni.

Német kormánykörökben figyelmeztettek arra is: egyoldalú lépéseivel Sarkozy veszélyezteti a mediterrán országokkal kapcsolatos, tervezett közös külpolitikát. Emlékeztettek Angela Merkelnek arra a közelmúltban elhangzott nyilatkozatára, amelyben a kancellár asszony mind a Földközi-tenger térsége, mind pedig Kelet-Európa tekintetében egységes külpolitikát sürgetett.

MTI- fidesz.hu