fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A magyar lány lett a sajtószabadság jelképe Szlovákiában
2007. augusztus 1., 11:53
Malina Hedvig, a megvert nyitrai lány ügye a szlovák közszolgálati televízióban is kisebb válságot okozott: két riporter is felmondott amiatt, hogy nem engedték meg nekik a történet elfogulatlan feltárását. De persze nem pusztán erről a konkrét esetről van csak szó.

A szerkesztők politikai nyomásra panaszkodnak, arra, hogy szakmai meggondolások helyett kormánypropagandát akarnak tőlük a televízió vezetői. A Szlovák Újságírók Szövetsége is cenzúrát emleget.

Cenzúrával és politikai nyomásgyakorlással vádolják a közszolgálati televízió vezetőit a távozó tévések. Júniusban ketten, ebben a hónapban hárman adták be felmondásukat. Állításuk szerint cenzúrázzák az anyagokat. Az egyik riporternek nem tetszett például, hogy meggyőződése ellenére el kellett kísérnie Ivan Gasparovich államfőt magyarországi útjára, amikor is egy szlovákok lakta településen koszorúzott. Azt is kifogásolta, hogy a híradó vezető szerkesztője konfliktusmentes tudósítást rendelt tőle. A felmerülő problémákkal a köztévé tanácsának kell foglalkoznia - véli Miroslav Kollár, a tanács tagja, volt elnöke.

Görföl Jenő, a tanács MKP által delegált tagja csatlakozott az ülést kezdeményező kollégához: - Úgy gondolom, hogy hasonló esetekben nem az újságokban kell megtárgyalni azt, hogy visszaélés történik-e a köztévében, hanem tanácsülésen kéne megvitatni és állást foglalni ezekben a kérdésekben. Szerintem, nem tesz jót, ha a sajtóban látjuk állandóan viszont a tévébeli történéseket - akár igazak, akár igaztalanok azok. A tanács tagjain kívül jelen lesz a tévé igazgatója, ott lesz a tévéhíradó főszerkesztője, ott lesz a hírműsorok felelőse, és ott lesznek a volt szerkesztők is, akik távoztak a televízióból.

Malina Hedvig története azonban nemcsak a sajtóban folytatódik, a Népszabadság információi szerint vádalku vagy a bűnvádi eljárás feltételes felfüggesztése is elképzelhető a nyitrai magyar diáklány ügyében.

A pozsonyi Novy cas bulvárlap internetes kiadásában adta közre a Malina Hedvig ügyében felkért szakértők elemzését, a nyomtatott változatban pedig két interjút, valójában azonban két közöl: Jaroslav Macekkel, a nyitrai kerületi ügyészség szóvivőjével és Roman Kvasnicával, a lány védőügyvédjével.

A nyitrai szóvivő jórészt megismételte a nyomozók és az illetékes ügyészek eddigi véleményét; új elem viszont válaszaiban az, hogy véleménye szerint akadnának eszközök az ügy lezárására, ami már rég megtörtént volna, ha az esetet nem övezné akkora hazai és nemzetközi figyelem. Ilyen lehetőségként említette meg a bűnvádi eljárás feltételes leállítását vagy a vádalkut. A szóvivő szerint Malina Hedviget még mindig nem idézték be gyanúsítottként.

A lány védőügyvédje kifejtette: miután tavaly szeptember 11-én merőben szokatlan módon a szlovák belügyminiszter és Ján Packa, az országos rendőrfőkapitány személyesen jelentette be a nyomozás leállítását, valóságos médialincselés indult meg Malina Hedvig ellen. Ráadásul olyasmiket közöltek tényként, amiket a nyomozati jegyzőkönyv nem is tartalmaz. Mindezek ellenére fokozatosan felszínre kerültek a nyomozók súlyos mulasztásai, legújabban pedig manipulációi is.

A napilap honlapján olvasható a törvényszéki orvos jelentése, amely szerint a hölgy nem szenvedett olyan súlyos sérüléseket, ahogy azt leírta. "Megüthették őt, vérezhetett az ajka, a haja viszont a kezétől lehetett véres, habár az agyrázkódást sem lehet kizárni - írja Kónya Simon nyitrai traumatológus.

Olvasható a honlapon az írásszakértők véleménye is, amely valószínűsíti, de nem állítja egyértelműen, hogy Malina Hedvig saját maga írta a blúzára a magyarellenes feliratot. Egy másik szakértői elemzés szerint azon a borítékon, amelyben valaki visszaküldte a leány ellopott iratait, a DNS-minta alapján az egyetemista nyálát mutatták ki. Az ügyvéd ezekkel az állításokkal kapcsolatban rámutatott, hogy a rendőrök többszöri kérése ellenére sem mutatták meg neki a szakértők elemzését, miként a teljes nyomozati anyagot sem, ezért érdemben nem tud állást foglalni.


radio.hu