fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nagy-Britannia: Modern magyar rabszolgák
2007. augusztus 2., 11:59
Modern magyar rabszolgák. Nem bányában, hanem a világ egyik legnagyobb cégénél, a Domino's Pizza-ban, Nagy-Britanniában, Derby-ben. Az itteni étteremben nyolc magyar munkás hónapok óta fizetés nélkül robotol, mert a pénzükből a szállásköltségre meg a biztosításra hivatkoznak, addig vonnak, amíg szinte semmi sem marad.

Mint a Népszabadság beszámolt róla, a Békés és Csongrád megyei Szuperinfóban megjelent egy hirdetés, amelyben jó keresetet és albérletet ígértek angolul nem beszélő magyar festőknek, kézműveseknek és asztalosoknak. A Külügyminisztérium már napokkal ezelőtt felhívta a hamis hirdetésre a figyelmet. Az egyik pórul járt magyar fiatalember elmondta, hárman vágtak neki az útnak. Angolul nem beszélnek, de azt mondták nekik, hogy magyar főnökük lesz, magyarokkal dolgoznak majd. Az állást ajánló közvetítővel egyébként csak telefonon beszéltek.

- Beszéltünk egy úrral, aki minden szükséges lépést, azt mondta, itt elindít. Ha kiérünk, találkozni fogunk a feleségével és ő adja oda a szükséges iratokat, a lakáskulcsot, és ő kér tőlünk kauciót. Hármunktól kért el 700 eurót.

A kisváros létezett, a cím nem. A név nélkül nyilatkozó fiatalember azt mondta, egy időre elment a kedve a külföldi munkavállalástól. Miután az érintettek feljelentést tettek, az ír rendőrség nyomoz az ügyben. Csillik Róbert, a dublini ideiglenes ügyvivő elmondta, eddig 16-an jelentkeztek a nagykövetségen, mindannyian ugyanannak a hirdetésnek dőltek be.

Csillik Róbert felhívta a figyelmet arra, hogy nyelvtudás nélkül maximum akkor lehet nekivágni, ha az embernek él kint rokona vagy barátja, aki tud segíteni.

Modern magyar rabszolgák. Nem bányában, hanem a világ egyik legnagyobb cégénél, a Domino's Pizza-ban, Nagy-Britanniában, Derby-ben. Az itteni étteremben nyolc magyar munkás hónapok óta fizetés nélkül robotol, mert a pénzükből a szállásköltségre meg a biztosításra hivatkoznak, addig vonnak, amíg szinte semmi sem marad.

Ez a BBC honlapján olvasható, a 180 perc pedig felhívta a Magyar Rádió londoni tudósítóját, Tóth Valit, aki a helyszínen tájékozódott.

- Emlékszem, a múltkor arról beszéltünk, hogy egy angliai építkezésen dolgoztak magyarok, és őket is átverték, egy sufniban tartották őket.
- Igen, pont erre akartam utalni. Abban a történetben is egy magyar volt a hunyó, illetve egy szervezett magyar banda, aki külföldi munkára szervezett embereket és becsapta őket. De azt kell mondanom, hogy ez nem csak a magyarokra vonatkozik, hiszen néhány hónappal ezelőtt, pontosan a BBC tárt fel ilyen történeteket, amikor litvánokat, illetve lengyeleket csaptak be. Úgy tűnik, a Kelet-Európából érkező, vagy a világ bármely részéből érkező, nyelvtudás, kapcsolatok, rendezett jogi háttér híján lévő embereket nagyon könnyű becsapni.

Ezt a történetet hallgatva az jutott eszembe, hogyan indulhatnak emberek nyelvtudás nélkül, egy mobiltelefonszámmal a hátuk mögött neki a világnak? Van erre egy jó angol mondás: Ha valami úgy tűnik, hogy túl szép, az valóban túl szép. Ha Angliában 4 font körül van a minimálbér, hogy gondolhatják emberek, hogy 8-10-11 fontos (bár ők euróról beszéltek) órabérrel kijöhetnek, hogy valaki a minimálbérnél jóval magasabb fizetést fog nekik adni azért a munkáért, amihez nem kell szakképzettség?! Már akkor is elmondtuk mindenkinek, hogy ne menjenek, ne dőljenek be, ne induljanak útnak! Nagy-Britanniában a főkonzul, amikor megkérdeztem, hogy szólnak-e róla, tesznek-e bejelentést, azt mondta, hogy nagyon nehéz fellépni, ha az emberek nem mennek a rendőrséghez, nem tesznek feljelentést, hiszen mendemondákra alapozva a hatóságok nem tudnak eljárni.


radio.hu