Az Oktatási és Kulturális Minisztérium döntése értelmében a felsőoktatási intézmények kiegészítő (K) képzéseket is meghirdethetnek, így a napokban ezekkel bővült a ponthatárok megállapítása után közzétett és a napilapokban is megjelent lista. A frissített lista már megtalálható a www.felvi.hu-n.
A pótfelvételi eljárásban javarészt költségtérítéses szakokat hirdettek meg az intézmények. Kivételt jelent ez alól a felsőfokú szakképzés (F jelű képzések), itt ugyanis még államilag támogatott képzésre is lehet jelentkezni, és az ide felvetteknek nem kell képzési hozzájárulást sem fizetniük.
A legfontosabb tudnivaló a nyári felvételi kapcsán, hogy csak azok jelentkezhetnek, akik a normál eljárásban nem nyertek felvételt, vagy azok, akik idén még nem adtak be jelentkezési lapot. Az eljárás során csak egy intézménybe és egy szakra lehet jelentkezni.
A pótfelvételihez külön jelentkezési lap készült, amelyen szerepel a "pótfelvételi" elnevezés. Ez az adott felsőoktatási intézménynél vagy az OFIK ügyfélszolgálatán (Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ, Budapest, Reviczky u. 6.) szerezhető be - ingyenesen.
A pótfelvételi során - még a jelentkezési lap beadása előtt - a laphoz mellékelt postautalványon kell befizetni az 5 ezer Ft eljárási alapdíjat, s a befizetést igazoló szelvényt eredetijét a jelentkezési lapra kell felragasztani.
A pótfelvételi jelentkezési laphoz is csatolni kell egy példányban mindazokat a pontszámításhoz szükséges dokumentummásolatokat - bizonyítványok, többletpontok, előnyben részesítés feltételeinek igazolása -, amelyeket a felsőoktatási intézmény a Felsőoktatási felvételi tájékoztató 2007 c. kiadványban megjelölt.
A jelentkezési lapot a mellékletekkel együtt közvetlenül a felsőoktatási intézménybe kell eljuttatni. Elektronikusan jelentkezni nem lehet.
A felvételről illetve az elutasításról a felsőoktatási intézmények döntenek, és a jelentkezőket is ők értesítik. A pótfelvételi eljárás keretében felvett hallgatók szintén szeptemberben, a normál felvételi eljárás keretében felvettekkel együtt kezdik meg felsőoktatási tanulmányaikat.
A felvételről vagy a felvétel elutasításáról szóló döntést - jelentkezésenként külön határozatban - a felsőoktatási intézmény írásban (postai levélben) közli a jelentkezővel. A jelentkező a felsőoktatási intézmény döntése ellen a közléstől számított tizenöt napon belül jogorvoslatot nyújthat be abba a felsőoktatási intézménybe, amely a döntést hozta. Elbírálás után a kérelmet - ha megalapozatlannak találják - elutasíthatják vagy elfogadhatják, megváltoztatva ezzel a felvételi döntést, azaz felvehetik a jelentkezőt.
A másodfokú, azaz a jogorvoslati kérelem elbírálója által hozott döntés bírósági felülvizsgálatát kérheti a jelentkező, de csak a közlésétől számított harminc napon belül, és kizárólag jogszabálysértésre vagy az intézmény saját, felvételre vonatkozó szabályzatának megsértésére való hivatkozással. Így csak azért, mert valaki egy ponttal maradt el a ponthatártól, a felvételt elutasító döntést nem lehet megtámadni.
A jogorvoslat szabályairól a www.felvi.hu oldalon lehet olvasni, és érdeklődni lehet a honlapról elérhető OFIK Jogásznál is.
MTI