A szabályozások egybe esnek azokkal a jelentésekkel, amelyek szerint Tibetben tucatnyi embert vettek őrizetbe, mert egy hagyományőrző fesztiválon a száműzetésben élő szellemi vezető visszatérésére szólítottak fel.
A dalai láma 1959-ben, egy elbukott felkelés után menekült Indiába, a kommunista Kína által 1950-ben elfoglalt Tibetből.
Kína továbbra is elnyomja a tibeti vallási törekvéseket, különösen a dalai láma iránti tiszteletet üldözik. A vallási vezetőt, akit Nobel-békedíjjal tüntettek ki, Kína szeparatistának tekint.
Egyesek azzal vádolják Kínát, hogy azért nem kíván tárgyalni a már 72 éves éves dalai lámával, mert halálára vár, és akkor Pekinghez hű új dalai lámát nevezhetne ki.
Tizenkét évvel ezelőtt, 1995-ben a dalai láma és az ateista kínai kommunista hatóságok más és más személyt választottak Tibet második legfontosabb vallási elöljárója, az 1989-ben lehunyt 10. pancsen láma reinkarnációjának. A dalai láma által kiválasztott hatéves fiú hamarosan eltűnt a nyilvánosság elől, emberjogi szervezetek szerint ő a világ legfiatalabb politikai foglya.
MTI - fidesz.hu