Pénteken további áldozatokról érkeztek hírek a monszun sújtotta térségből. Indiában több tucat halottról számoltak be, és az összes halálos áldozat száma már meghaladja az 1000-et. Bangladesben több ezren próbálnak biztonságos magasságban fekvő területekre jutni.
Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF kommünikéjében azt írta, hogy Bangladesben, Indiában és Nepálban 20 millió embert érint a katasztrófa.
Éhezés és járvány fenyeget
A segélyügynökségek szerint a térségben több százezer embert fenyeget éhezés és járvány.
Az áradás szokatlanul nagy kiterjedése és a segítségre szorulók hatalmas száma, példátlanul nagy kihívás elé állítja a segélyezőket - teszi hozzá az UNICEF.
A monszun júniusban kezdődik, és általában szeptemberig tart. Ebben az időszakban nem szokatlan az árvíz, de sok éve nem volt ilyen súlyos a helyzet.
Az indiai hadsereg 1600 elitkatonát mozgósított, akik a polgári védelmi dolgozókkal együtt másfél millió árvízkárosulton próbálnak segíteni.
Elpusztult a termés
Az indiai Bihár állam miniszterelnöke, Nitis Kumár elmondta, hogy hajóval és csónakkal sem tudják megközelíteni a külvilágtól elvágott településeket, ezért az egyetlen lehetőség a levegőből ledobott segély.
Az állam területének 630 ezer hektárján elpusztult a termés. Bihártól keletre, Bangladesben jóval kevesebb az indiainál a halálos áldozatok száma, de már ott is kétszázhoz közelít.
Nepálban több mint 80-an haltak meg. Az indiai Asszámban öt és félmillió embert érintett az árvíz, de a helyi katasztrófaügyi miniszter azt mondta, hogy két napja nem esett, így javul a helyzet. Az otthonukat elhagyó milliók nagy része azonban nem tud hazamenni, mert házukat elöltötte a sár - tette hozzá.
InfoRádió - fidesz.hu