Ján Mikolaj, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által delegált oktatási miniszter a "fejkvóta-támogatást" engedélyezte csupán az egyetemnek, ami azt jelenti, hogy diákonként alig 25 ezer koronát (mintegy 160 ezer forintot) kap csupán az intézmény - mellesleg: egy általános iskolai diákra az önkormányzatok több mint 27 ezret kapnak -, s mivel még csak a negyedik oktatási évre készül, ez az összeg nem elég a meglévő épületek üzemben tartására és az oktatók bérére sem.
Albert Sándor mindvégig arra hivatkozott, hogy a szlovák felsőoktatási törvényben azért szerepel a "speciális rezsim intézménye", hogy a tárca a jog alapján tudja segíteni az induló egyetemeket, s a normatív támogatáson felül, a parlament jóváhagyása nélkül juttathasson plusztámogatást egy-egy intézménynek. Panaszával megkereste Dusan Caplovicot, a kisebbségekért felelős miniszterelnök-helyettest is, aki támogatásáról biztosította az egyetemet, mindhiába. A helyzet komolyságára való tekintettel a Selye egyetem finanszírozása a kora nyáron lezajlott első Gyurcsány-Fico kormányfői csúcson is szóba került, ahol - a magyar miniszterelnök szerint - a szlovák fél biztosította őt arról, a révkomáromi intézmény megkapja a szükséges támogatást, de olyannyira semmi nem történt, hogy már a szlovák sajtó is felfigyelt a helyzetre. A kormányzó Smerhez közel álló, baloldali Pravda címoldalán drámai hangon tette közzé: a Selye egyetem az új tanévet csak annak köszönhetően tudja megkezdeni, hogy tizenhatmillió forintos támogatást kapott a Szülőföld Alaptól, s rámutat arra, amennyiben hasonló eljárásban részesültek volna a szlovák egyetemek, egyikük sem maradt volna talpon.
Robert Fico kormányfő az elmúlt egy évben mindig visszautasította azokat a felvetéseket, hogy a "feszült szlovák-magyar viszonyt" a nemzetiek kormányra jutása gerjeszti, nem tudni hát, lép-e a magyar egyetem ügyében. Nem térhet ki viszont egy másik új keletű probléma elől, mert az Európai Unió régiófejlesztési alapjának elosztása és merítése kapcsán már nemcsak a Magyar Koalíció Pártja (MKP) tiltakozik, hanem a megyei önkormányzatok elnökei is. Ugyanakkor a régiófejlesztési minisztert, Marián Januseket is az SNS juttatta a bársonyszékhez, ennek megfelelően döntött az érintett megyei önkormányzatok nélkül a több mint 400 milliárd koronás (tehát több mint háromezer milliárd forintos) uniós pénzforrásról úgy, hogy míg a déli megyék 40-50 milliárd koronás támogatáshoz juthatnak Brüszszeltől, Ján Slota pártelnök "szűkebb hazája", Zsolna megye egyedül több mint 122 milliárd koronát kaphat.
Jellemző adat még, hogy az ország egyik legnépesebb járása, a Révkomáromi a Janusek által elképzelt pénzelosztás szerint a következő három esztendőben egyetlen fillért sem kapna ilyen jellegű fejlesztési célokra. A nyolc önkormányzati megyei elnök - paradox helyzet: öten a Robert Fico vezette Smer, hárman pedig Meciar mozgalmának támogatásával jutottak posztjukhoz, vagyis a "támogatáspolitika" bírálói az MKP-n kívül az SNS kormánykoalíciós partnereinek regionális politikusai - egy emberként utasítja el a miniszter elképzelését és az uniós alap elosztása kapcsán azonnali kihallgatást kért a kormányfőtől.
Fico még nem reagált a megyei elnökök felhívására, ám konzultált az ügyben már Ján Slota nemzeti párti elnökkel, aki azzal vádolta a megyei elnököket, hogy a "kapzsiság beszél belőlük". Ezek az emberek egyéni érdekeiket az ország és a nemzet érdekei elé helyezik - nyilatkozta Slota.
Magyar Nemzet - fidesz.hu