A félezer aláírásról szóló adatot a Fair-play hétfőn sajtónyilatkozatban hozta nyilvánosságra, és közölte: a petíció a társaság internetes honlapján még egy hétig támogatható.
A civil társaság júliusi nyilatkozata szerint igencsak megkérdőjelezhető, hogy a lány ügyében nyomozó hatóságok és az ügyészség eljárása valóban szakszerű és pártatlan volt. Fel kell tárni a teljes igazságot, mert ha Malina Hedvig ügyében ez nem történik meg, akkor a jövőben "bárki áldozata lehet a büntetőeljárásban illetékes szervek csődjének".
Az aláírásgyűjtés elindítói emlékeztettek arra, hogy a médiában súlyos eljárási hibákat valószínűsítő információk sora jelent meg, amelyeknek helytállósága esetén lehetetlenné válhat az igazság feltárása. Sajnos, ezekre a kételyekre sem a szlovák rendőrség, sem az ügyészség nem reagált. Márpedig elengedhetetlen, hogy felderítsék és a nyilvánosság elé tárják, vajon a vizsgálat során nem történt-e manipuláció, nem történtek-e olyan szakmai hibák, amelyeknek Malina Hedvig indokolatlanul a kárvallottja lehet.
A szlovák rendőrség akkor azonnal nyilatkozatban szögezte le, hogy az ügyészség és a rendőrség "a kezdetektől jogszerűen járt el", s az eljárás a továbbiak során is "pártatlan és szakszerű lesz."
A petíció életre hívói között olyan ismert személyiségek vannak, mint Fedor Gál, az 1989-es rendszerváltás legendás alakja, Dr. Jozef Hasto, aki időközben pszichológiai vizsgálatok során igazolta Hedvig szavahihetőségét, vagy Martin Bútora szociológus, aki az előző kormányzat idején Szlovákia washingtoni nagykövete volt.
Malina Hedviget, a Nyitrán tanuló csallóközi magyar egyetemistát - állítása szerint - tavaly augusztusban két ismeretlen bőrfejű azért verte meg, mert az utcán magyarul beszélt. A szlovák rendőrség két héttel a történtek után azzal zárta le a nyomozást, hogy a támadás ténye nem bizonyosodott be, az egészet csak Malina Hedvig találta ki. A lány - az ügyészség későbbi vádindítványa szerint - ily módon megtévesztette a hatóságokat, vallomását hamis esküvel próbálta megerősíteni, s ezért Szlovákiában akár öt évi szabadságvesztésre ítélheti a bíróság. Időközben a szlovák sajtó olyan értesüléseket közölt, amelyek a lány ügyvédje és a sajtó szerint is számos okot szolgáltatnak a hatóságok eljárásának megkérdőjelezésére.
MTI- fidesz.hu